Prostsza egzekucja: Tylko jedna stawka komornicza, a minimalna opłata obniżona do 100 zł

autor: Piotr Szymaniak08.12.2016, 07:46; Aktualizacja: 08.12.2016, 08:02
prawo

Projekt nowej ustawy o kosztach komorniczych wprowadza opłatę stosunkową na poziomie 10 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia.źródło: ShutterStock

Zamiast dwóch stawek jedna, 10-procentowa. Minimalna opłata obniżona do 100 zł. Takie zmiany w egzekucji przewiduje nowa ustawa o kosztach komorniczych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • qwerty(2016-12-10 10:11) Zgłoś naruszenie 01

    Proponowane zmiany spowodują, że na rynku zostaną tylko hurtownie, których skuteczność na poziomie 5% uderzy w wierzycieli. Małe kancelarie padną albo zaczną drastycznie ciąć koszty. Jeśli MS uważa, że ludzie będą wykonywać tę niewdzięczną pracę za minimalną pensję to się grubo myli. Z kancelarii w której pracuję chcą odejść 3 osoby co stanowi 30% załogi. Odchodzą bo mają dosyć cięć i tej ciągłej niepewności co jeszcze wymyśli MS. Komornicy nie dają podwyżek bo sami nie wiedzą co ich czeka i czy dadzą radę zarobić na pensję. Pracuję 5 lat bez podwyżki, zabrano nam 13-tki, urlopowe, i kwartalne premie. Na święta dostałem 200 zł, kolejne "dobre zmiany" znowu uderzą przede wszystkim w szarych pracowników kancelarii. Ludzie mają dosyć i odejdą, stracą wszyscy oprócz dłużników. Jeśli za parę lat ktoś się ocknie że zmiany poszły za daleko nikt do zawodu nie wróci bo ryzyko jest zbyt duże. Dokończę aplikację ale w zawodzie nie zostanę, chciałbym zostać ale za 2500 zł nie utrzymam rodziny i nikt mi nie da kredytu hipotecznego.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2016-12-09 10:50) Zgłoś naruszenie 33

    30 mln POlskich dłużników nie POsiada się ze szczęścia .

    Odpowiedz
  • ola(2016-12-08 22:48) Zgłoś naruszenie 77

    ...bo wszyscy komornicy to rzetelni , uczciwi i ubodzy funkcjonariusze publiczni...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ratio(2016-12-08 20:01) Zgłoś naruszenie 52

    100 zł. mniej? To laweciarze dali rabat za podwózkę traktoru sąsiada?

    Odpowiedz
  • Cyklon -be(2016-12-08 12:34) Zgłoś naruszenie 813

    Dziesięć tysięcy !!! osób w komornictwie może stracić pracę - to ten biznes jest aż tak dochodowy że rozwinął się do aż tak monstrualnych rozmiarów - 10 tyś to ile procent wszystkich 5-10-20 ???

    Odpowiedz
  • CC(2016-12-08 10:38) Zgłoś naruszenie 234

    Propozycja zmian: $1. Przy pierwszej czynności komornik doręcza dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, odpis tytułu wykonawczego i drobny upominek o wartości nie mniejszej niż 100 zł i nie większej niż 50 tysięcy, celem wprawienia go w pozytywny nastrój. $2. Gdy egzekucja jest bezskuteczna lub dłużnik odmawia uiszczenia długu, komornik wpłaca dłużnikowi odszkodowanie w wysokości 100 zł za każdą rozpoczętą godzinę czynności. $3. Za wprowadzenie dłużnika w zły nastrój komornik ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną i odszkodowawczą. $4. W razie bezskutecznej egzekucji lub odmowy zapłaty przez dłużnika komornik wpłaca całą dochodzoną należność wierzycielowi z własnych funduszy. Dalsze propozycje mile widziane.

    Odpowiedz
  • Deratyzator Głąbów (2016-12-08 10:10) Zgłoś naruszenie 2811

    Panie Piotrze, dziękuję za głos rozsądku! Pan Reiwer niestety nie powiedział całej prawdy: komornik pozostał "biznesmenem" w takim zakresie, w jakim ponosi ryzyko i odpowiedzialność za multum bezskutecznych spraw, których przyjęcia i prowadzenia odmówić nie może, a które musi sfinansować. Funkcjonariuszem publicznym został tam, gdzie jest zarobek. Idealna ustawa wykańczająca małe kancelarie, balansujące na granicy opłacalności. Niestety zabrakło odwagi, by przejąć komorników na państwowe etaty. Zabrakło też wiedzy, że opłata to nie zysk komornika, ale podstawa do sfinansowania prowadzenia tych spraw bezskutecznych (ok. 70, 80 %), w których trzeba podjąć liczne czynności, a odmówić ich przyjęcia nie można. Przykro będzie być świadkiem powolnego zgonu kancelarii, w których funkcjonowanie włożyliśmy tyle pracy, pieniędzy i wysiłku.

    Odpowiedz
  • sa(2016-12-08 10:09) Zgłoś naruszenie 1727

    Niech ta kasta obłowiona nie narzeka zaczną dobrze pracować to będą mieli pieniądze. Bywało ,że wysyłali pisemko sztampę do dłużnika, że wierzyciel wiedział i informował że tam jest kupa gruzu (Brzeska 8) ,potrzeba szukać inaczej, nic więcej nie zrobił wziął zaliczkę ( nie zwrócił - bezczynność totalna ?) , umorzył postępowanie .W takiej sytuacji słaba aktywność i umorzenie ,powinno skutkować zwrotem zaliczki (nie staranność ) i opłatą procentową zwrotną od wartości dla klienta -wierzyciela ,za nie staranne wykonaniem zadania przez komornika. Jakie to koszty ????wysłać sztampę pismo do banku ,ZUS, US itp i zabrać z konta (są elektroniczne dane w sieci - ma dostęp) kwotę , wziąć aż 8 % - to horrendalne. Biadolenie ich , to najlepiej ich wziąć na etat w MS -sądach, niech pracują jak inni urzędnicy- obiecywano. Nie będzie takich cyrków , pazerności, jak pokazywały media !.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Dejvo(2016-12-08 10:01) Zgłoś naruszenie 99

    PIS. i wszystko jasne . Tylko czekać do wyborów

    Odpowiedz
  • Misiekmisiek(2016-12-08 09:40) Zgłoś naruszenie 1914

    Pan Reiwer jest po prostu mało inteligentny. Nawet sobie nie zdaje sprawy co robi. Ja jutro powiadamiam Standard i Poor i inne agencje ratingowe o tych świetnych pomysłach. Znowu Wam te ratingi zmniejszą i znowu będziecie płakać o dobrej zmianie i że oni tego nie rozumieją. Panie Reiwer mówię Panu wprost, że ani Ja ani wielu moich kolegów nie będzie pracowała za pieniądze które Pan oferuje. Sam sobie Panie za te pieniądze pracuj w tym ohydnym zawodzie. A Wasze straszenie dyscyplinarkami za przepisanie się do innego zawodu nieuki to sobie możecie .... poskarżymy się do Europejskiego Trybunału S. Poza tym proszę się douczyć i sięgnąć po lekturę wyroków nsa i wsa w tej materii. Będziemy się przepisywać..a czy to różnica czy teraz czy po złożeniu odwołania to już nasza sprawa. Widzi Pan tę różnicę... nic Pan nie zrobi żeby zahamować odpływ z zawodu. Właśnie firmy windykacyjne rozpoczęły rekrutację.. pełno ofert pracy. Nie będziecie mnie i innych zmuszać do pracy do 23 wieczorem za takie pieniądze, chcę troszkę posiedzieć w domu i uzyskać zwrot za pieniądze włożone w naukę. Jesteście w tym Ministerstwie po prostu strasznie ....... Róbcie tę ustawę dla meneli i oszustów i przy okazji proszę nie zabierać moich pieniędzy na program 500 plus bo nie mam zamiaru opłacać rozrodu jednostek które będę musiał utrzymywać do końca życia tylko po to żeby was ponownie wybrano. Nie będziecie decydować o mojej karierze anio o pieniądzach w taki głupi sposób.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Koryfeusz(2016-12-08 09:36) Zgłoś naruszenie 1015

    teraz rzeczywiście bliżej im będzie do funkcjonariusza niż biznesmena, zarobki będą dalej dobre, po prostu będzie więcej pracy dla samego komornika, co może się przełożyć na zwolnienia, bo po co komornikowi pracownik, za którego on sam wykonuje robotę.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Piotr(2016-12-08 08:55) Zgłoś naruszenie 3412

    Pan Minister Reiwer porównując opłatę egzekucyjną z kosztami zastępstwa adwokackiego, jest uprzejmy nie zauważyć, że adwokat czy radca prawny otrzymuje wynagrodzenie niezależnie od rezultatu swoich działań (umowa należytej staranności). Natomiast komornik utrzymuje się wyłącznie ze skutecznych egzekucji im choćby stanął na głowie to 70-80% dłużników po prostu nie ma nic z czego można by egzekwować dług. Trzeba jeszcze dodać, że komornik nie może wybierać sobie spraw, w związku z czym często wykonuje swoją pracę ze świadomością, że nie zarobi nic, natomiast wszystkie czynności musi wykonać, mówienie więc, że komornik otrzymuje zwrot wydatków i nie ponosi straty jest dużym uproszczeniem, bowiem komornik nie otrzymuje żadnego zwrotu za nakład pracy własnej i pracowników, koszty biura, przejazdów miejscowych itd.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz