Na gruncie prawa polskiego ma to dotyczyć nie tylko rachunków bankowych, ale i tych prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Wykonanie zabezpieczenia – nakazu odbywać się ma już na zasadach obowiązujących w danym państwie członkowskim (w Polsce będzie to zajęcie rachunku). Skutkiem wydania europejskiego nakazu zabezpieczenia będzie zaś blokada konta dłużnika.
Nakazy zabezpieczenia wydane w jednym państwie członkowskim będą automatycznie uznawane i wykonywane w innym państwie – bez konieczności wszczynania odrębnego postępowania. Wierzyciel będzie mógł uzyskać nakaz przed wszczęciem postępowania sądowego, ale i na każdym etapie postępowania – aż do wydania orzeczenia albo zatwierdzenia lub zawarcia ugody sądowej.
Istotnym ułatwieniem dla czekających na zwrot pieniędzy będzie również możliwość uzyskiwania informacji na temat rachunków bankowych dłużnika na potrzeby wydania nakazu zabezpieczenia. W ocenie rządu wdrożenie do polskiego prawa nowych rozwiązań ułatwi – zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom – dochodzenie transgranicznych roszczeń, co w efekcie zmniejszy ryzyka przy zawieraniu transakcji handlowych i przyczyni się do zwiększenia dyscypliny płatniczej dłużników. Nowe regulacje mają wejść w życie wraz z unijnym rozporządzeniem, a więc już 18 stycznia 2017 r.