statystyki

Kto po Andrzeju Zwarze? Kożuch: Adwokatów już nie stać na to, by publicznie milczeć w sprawach ważnych społecznie

autor: Anna Krzyżanowska25.11.2016, 07:00; Aktualizacja: 25.11.2016, 07:11
prawo

Uważam, że 80 proc. środków, które gromadzi NRA, powinno wrócić do izb - mówi Kożuch.źródło: ShutterStock

Nie odcinam kuponów tylko od tego, że byłam członkiem władz samorządu, jak mój 60-letni kontrkandydat. Chcę pokazać, że umiejętności miękkie, mediacyjne i negocjacyjne mogą stać się elementem sukcesu indywidualnych adwokatów, a także samorządu – mówi Małgorzata Kożuch, kandydatka do schedy po Andrzeju Zwarze.

Jakie cechy powinien posiadać prezes Naczelnej Rady Adwokackiej? Jaką osobą być?

Prezes to na pewno primus inter pares, a więc pierwszy wśród równych. Niewątpliwie powinien być on najlepszym rzecznikiem prasowym adwokatury. Powinien mieć też cechy lidera, umiejętność zwięzłego wypowiadania się w oparciu o istotne argumenty i posiadać wizję rozwoju samorządu. Przy tym wszystkim prezes musi też słuchać. Obecnie – i mówię to z wielkim żalem – posiedzenia NRA odbywają się rzadko i trwają kilka godzin. W dwóch poprzednich kadencjach trwały znacznie dłużej, ale poglądy i koncepcje były omawiane wspólnie. W efekcie przekaz do izb lokalnych był poparty argumentami. Teraz głosujemy nad jedną opcją, często bez wyczerpującej dyskusji. To pokazuje, że rada straciła umiejętność komunikowania się ze sobą. W taki sposób trudniej zarządzać adwokaturą. Powinniśmy znać poglądy swoich kolegów i co najważniejsze – dostrzegać potrzebę ich wysłuchania.

Rozumiem, że pani zdaniem wybór mec. Jacka Treli na prezesa skutkowałby kontynuacją dzisiejszego modelu zarządzania palestrą?

Nie mam podstaw, by sądzić, że byłoby inaczej. Mecenas Jacek Trela jest osobą bardzo elegancką i elokwentną, ale jednak przekaz, jaki generuje, jest nieco rozmyty. On jest raczej wspaniałym administratorem i tutaj pełen szacunek dla umiejętności trwania w pewnej niezmienności. Ja natomiast uważam, że czasy są na tyle dynamiczne, że na stanowisku prezesa potrzebny jest nam zupełnie inny typ człowieka.

Mecenas Trela ma jednak większe doświadczenia samorządowe, które może okazać się przydatne.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane