statystyki

Prokuratura: Jeden dzień nie może wpływać na wiek emerytalny

autor: Emilia Świętochowska21.11.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.11.2016, 08:18
prawnik, umowa

Zdaniem związkowców arbitralne zróżnicowanie uprawnień emerytalnych narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytychźródło: ShutterStock

Przepisy pozwalające niektórym prokuratorom i sędziom przejść we wcześniejszy stan spoczynku, a innym nie, naruszają konstytucję. Tak twierdzą prokuratorscy związkowcy, którzy zwrócili się właśnie do rzecznika praw obywatelskich, by złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Kwestionowane przez nich regulacje znalazły się w obowiązującej od 2013 r. nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6 czerwca 2012 r. poz. 637), a także ustawie obniżającej wiek emerytalny, uchwalonej w ubiegłym tygodniu przez Sejm. Obie wykluczają bowiem szybsze odejście ze służby. Na wcześniejszą emeryturę według starych zasad – czyli po ukończeniu 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn – mogą przejść jedynie śledczy i sędziowie, którzy osiągną ten wiek przed 31 grudnia 2017 r.

„Zatem już różnica jednego dnia w dacie urodzenia może oznaczać wydłużenie służby dla sędziów i prokuratorów” – czytamy w piśmie skierowanym do RPO.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Ola(2016-11-21 10:47) Zgłoś naruszenie 104

  A mnie kolejne rządy wydłużtmyły wiek emerytalny o 12 lat . Najpierw 1989 roku wydłużają wiek emerytalny kobiet z 55 do 60 lat życia ( czyli o 5 lat ) póżniej Tusk w 2012 r wydłużył wiek emerytalny kobietom do 67 roku życia ( kolejne 7 lat). Razem 12 lat pracy dłużej . Za każdym razem naruszając moje prawa NABYTE. I jakoś nikt się tym nie przejmuje . A policjant zatrudniony do końca 2012 roku miże przejść na emeryturę już po 15 latach pracy . Tak to starzy schorowani ludzie pracujà na wypasione emeryturki młodych zdrowych byczków. I taj Ja schorowana 55 kobieta z 34 letnim startem pracy mam nadal pracować kolejne 12 lat życia czyli będiała straż pracy 46 lat i dostanę 1/3 ostatniego uposażenia natomiast 20- letni policjant który rozpoczął pracę w 2012 roku przejdzie na emeryturę wcześniej ode mnie z rmeryturą wynoszącą 80% jego ostatniego wynagrodzenia czyli kilkukrotnie wyższą niż moja mimo że zarabiam ok średniej krajowej i pracuję na nią ponad TRZYKROTNIE DŁUŻEJ . To się nazywa sprawiedliwość społeczna .

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-11-21 11:19) Zgłoś naruszenie 411

  Ola. Jakbyś miała prawo nabyte do emerytury, to byś już dawno przeszła na emeryturę. Skro nie jesteś na emeryturze, że nie miałaś żadnego prawa nabytego.Skąd ten nieprawdziwy wpis, że w 1989r. wydłużono wiek emerytalny kobietom o 5 lat. Dla kobiet w jakim wieku? Co do policjantów, to trzeba było pójść do Policji , wojska i być na emeryturze. Nikt ci nie bronił, chyba, ze jesteś karany, albo słaby fizycznie i nie przeszedłem testów, ale nie wiń tego mundurowego systemu emerytalnego. Nie pracujesz na cudzą emeryturę, tylko na swoją. Więc przestań z tymi "młodymi byczkami". Prezentujesz postawę roszczeniową, zupełnie niesłuszną, opartą na przekonaniu, ze nie musisz zbyt długo pracować.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • antypopulista(2016-11-21 16:52) Zgłoś naruszenie 34

  Ola, sorry, ale głupoty wypisujesz. Nikt nie wydłużył ci wieku o 12 lat, bo w najgorszym wypadku nawet jeśli nie załapałaś się na pomostową emeryturę, to przedłużenie do 67 lat było rozłożone na lata wg. algorytmu który de facto przedłużał pracę o ok. 1,5 roku dla osób które są w twoim wieku. Chyba, że wstawiasz kit.

  Odpowiedz
 • obudzili się ludzie,którzy dotychczas patrzyli ...(2016-11-21 20:07) Zgłoś naruszenie 30

  i byli pewni że peło ich nie ruszy,lecz zapomnieli o ludziach których tusek z ferajną zepchnął do rynsztocha po utracie pracy w wieku 59 lat mężczyzn ze stażem 40 lat w tym w war,szczególnych 20 lat,a rolnikom dano bonus ulgowy w postaci pięcioletniego okresu przejściowego aby ten wiek 60 lat,który miał być spełniony do końca 2008r,mogli spoełnić w ciągu tych pięciu lat.Każdy palił głupa prawnego że polacy nic się nie stało.Ale jak teraz sprawiedliwości staję się zadość otwierają się ludzie ci co widzieli bezprawie,nawet TK,nie dopatrzyli się znamion niepraworządności oraz sprawiedliwości społecznej.Kij ma dwa końce i obrócił się przeciw ustawodawcom i prawnikom z peło.....................

  Odpowiedz
 • tusek z ferajną na kolanie przyklepana ustawa ....(2016-11-21 20:16) Zgłoś naruszenie 20

  przez TK.wprowadza w emeryturach pomostowych właśnie pracę jednego dnia przed 1999 rokiem pracy w war.szczególnych jak i po 2008r.pracę jednego dnia w war.szczególnych,albo jak pracował według nowych wykazów to nie musi pracować w szczególnych po 2008r. aby otrzymać pomostówkę.Więc trzeba było robić zadymy za panowania ferajny peło a nie teraz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane