statystyki

Prezydent słucha prokuratora Święczkowskiego. Dlatego nie chce powołać sędziego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.11.2016, 07:29; Aktualizacja: 15.11.2016, 08:18
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: ShutterStock

Andrzej Duda nie powołał na sędziego pewnego śledczego, bo tak doradził mu prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Sęk w tym, że wcześniej śledczy ten wnioskował o... uchylenie immunitetu Święczkowskiemu.

Sprawa dotyczy jednego z kandydatów, któremu prezydent odmówił powołania na urząd sędziego. I nawet jednym zdaniem nie uzasadnił swojej decyzji. Ale nieco światła na całą sprawę rzuca lektura dokumentów, do których dotarł DGP.

Chodzi o korespondencję, jaką sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera prowadził z Bogdanem Święczkowskim, prokuratorem krajowym. Ten pierwszy poprosił tego drugiego o przedstawienie informacji i wyrażenie opinii na temat oskarżyciela chcącego przejść do stanu sędziowskiego. Problem w tym, że ów śledczy swego czasu próbował uchylić immunitet właśnie Bogdanowi Święczkowskiemu. Było to w czasach, gdy ten stał na czele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W 2007 r., za jego kadencji ABW założyła podsłuch Wojciechowi Raduchowskiemu-Brochwiczowi, byłemu wiceszefowi kontrwywiadu Urzędu Ochrony Państwa. Prokuratura domniemywała, że było to działanie nielegalne. I zamierzała postawić Święczkowskiemu zarzut przekroczenia uprawnień. O ile oczywiście udałoby się uchylić mu immunitet.

Koniec końców sprawa, która dotyczyła Raduchowskiego-Brochwicza, została umorzona z powodu braku ustawowych znamion czynu zabronionego, a decyzję prokuratury podtrzymał sąd, który rozpatrywał zażalenie pokrzywdzonego. W tym czasie jednak postępowanie było już prowadzone przez innego śledczego.

Kilka lat po tamtych wydarzeniach Bogdan Święczkowski uznał, że nie widzi przeciwwskazań do tego, aby wyrazić swoje zdanie na temat prokuratora, który próbował uchylić mu immunitet. Odpowiedział na prośbę przedstawiciela prezydenta i – jak się można domyślić – nie wystawił śledczemu laurki. Przeciwnie. Zasugerował, że kandydat na urząd sędziego dopuścił się rażących nieprawidłowości. Nie wskazał jednak, o co konkretnie chodzi, tłumacząc, że materiały z postępowań są niejawne.

Eksperci uważają, że w takiej sytuacji Święczkowski powinien wyłączyć się z procedury opiniowania kandydata na sędziego. – Nadużyciem jest, aby zainteresowany prokurator udzielał odpowiedzi na pytanie Kancelarii Prezydenta – twierdzi dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zachowanie prokuratora krajowego budzi wątpliwości także w środowisku prokuratorskim. – Podpisując się pod tą opinią, wystąpił jako arbiter we własnej sprawie – ocenia proszący o anonimowość śledczy. Ale jednocześnie zastanawia się, czy – biorąc pod uwagę nie najlepsze stosunki między środowiskiem sędziowskim a prezydentem – złożenie przez KRS wniosku o powołanie na urząd sędziowski osoby, która w przeszłości chciała postawić zarzuty Święczkowskiemu, nie jest przypadkiem swego rodzaju manifestacją polityczną.

Wątpliwości rodzi również samo zwrócenie się przez prezydenta do innego podmiotu o wyrażenie opinii na temat kandydatów. O tym, że nie powinien tego robić, mówił już Trybunał Konstytucyjny w jednym ze swoich orzeczeń (sygn. akt Kpt 1/08).

Nieco inaczej ocenia tę sytuację dr Balicki. – Obowiązujące regulacje są tak sformułowane, że nie można tego prezydentowi zabronić. Jest to jednak niebezpieczna sytuacja, gdyż może oznaczać nadwerężenie niezawisłości i wiarygodności sędziów i otworzyć drogę do wywierania na nich presji politycznej – ostrzega.

DGP poprosił Prokuraturę Krajową o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Zwróciliśmy się również do Kancelarii Prezydenta o wskazanie podstaw prawnych, na jakich działał minister Dera. Do czasu zamknięcia numeru żaden z organów nie przesłał odpowiedzi na nasze pytania.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • asd(2016-11-15 08:33) Zgłoś naruszenie 4715

  a co z finansowaniem solidarnej polski? prokuratura wyjasni czy zamiecie po ddywan?

  Odpowiedz
 • zlot(2016-11-15 12:33) Zgłoś naruszenie 2212

  TKM

  Odpowiedz
 • Polak(2016-11-15 09:56) Zgłoś naruszenie 1715

  Swój na swego z widłami. A gdzie tu wiara i 10 przykazań, które tak chcą wprowadzić niewolnikom Polski.

  Odpowiedz
 • jan(2016-11-15 17:34) Zgłoś naruszenie 168

  Oj,oj zbiera się na trybunał,zbiera.

  Odpowiedz
 • Zibb(2016-11-15 14:44) Zgłoś naruszenie 1311

  Oni nam chrześcijanom przypominają, że musimy być miloserni, a sami w sposobnej chwili podbijają nam oko. Tak robią praktyczni ateiści z formacji PO, N. SLD itp. Zatem odwolujemy się do nauczania Chrystusa: upartego w wystepku miej za ostatniego i zerwij z nim wszelkie relacje. Swieczkowski tak wlasnie postąpił. Dyspozycyjnych wobec ZŁA należy elimijowac ze wspólnoty ludzi normalnych. Prezydent A.Duda doskonalenyo rozumie!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Odpowiedź Świeczkoskiego dla DGP... (2016-11-15 15:09) Zgłoś naruszenie 1217

  .... TKja .... "Normalne" wyjaśnienie Neo-Bolszewików z PIS ... rodem Bolszewików z CCCP

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zorientowany(2016-11-15 15:00) Zgłoś naruszenie 1213

  A może by tak, ktoś ze środowiska dziennikarskiego pofatygował się rzetelnie przyjrzeć "dokonaniom" zawodowym Święczkowskiego i ocenie jaki to niebezpieczny precedens, powrotu zdeklarowanego polityka na stanowisko merytorycznek w prokuraturze.

  Odpowiedz
 • polak(2016-11-15 15:13) Zgłoś naruszenie 1014

  to przestepca nie powolal sedziow tk

  Odpowiedz
 • pawelxp(2016-11-16 12:03) Zgłoś naruszenie 33

  Oj ludzie, ludzie markujcie troche w biciu prezydenta bo go ubijecie. Najprostrzym wyjasnieniem wszystkich spraw sa prerogatywy prezydenckie. Prezydent w sprawowaniu swojego urzedu wspolpracuje ze wszystkimi organami Panstwa. Jak cos konsultuje w jakims temacie to dobrze, ale w innym temacie to zle. Wszyscy jestescie z rodu Kalego? Kali ukrasc krowe to dobrze, ale Kalemu ukrasc krowe to zle?. Wiadomo, ze walka z PiS-em jest wyzwaniem opozycji i mediow, a ze prezydent byl czlonkiem tej partii to co? Ktory nie byl czlonkiem partii? Znowu sie odzywa Kali? Dziennikarze pluja wam do ucha jaki to niedobry ten Kaczynski jak to on nie spi tylko kazdego sprawdza i decyduje kto teraz ma isc siku, a kto moze cos powiedziec i decyduje czy slonce ma swiecic czy nie i jezeli w to wierzycie to zycze zdrowka.Jak rzadzial PO to kto decydowal o wszystkim, doslownie? Zapomnieli? Pamietacie chocby sprawe ustawy medialnej, watku dotyczacego abonamentu? Pamietacie, ze PO z SLD i PSL dogadalo nowa ustawe i po godz 18 mialo to byc przeglosowane w Sejmie, a prze d 18.00 przybyl do sejmu Tusk, ogloszono przerwe w obradach i zebral sie klub PO, na ktorym Tusk zabrobnil glosowania za ta ustawa, a ta ustwa byla projektem PO PSL. Po wznowienu obrad Po zaglosowalo przeciw swojej ustawie. Prawda, ze to poprawny sposob rzadzenia i wtedy Sejm kontrolowal wladze wykonawcza, prawda? Nie wolno stosowac pamieci wybiorczej bo sami siebie zaczynamy oszukiwac, a to juz jest kwalifikacja chorobowa.W bardzo wielu sprawach decydowal Tusk i nawet o wyrzuceniu kogos z parti, albo zmieceniu afery pod dywan. Tak bylo jest i bnedzie bo nie my decydujemy tylko "salony". Kaczynski nie nalezy do "salonow to widzicie jaki jazgot w mediach i w opozycji. Pamietacie sp. Leppera. Chlop wszedl na "salony w gumowcach i wysmiano go, az doprowadzono do zgladzenia. To wszystko czynia ludzie, a dzieki wplywom w medZiach czynia was niewolnikami swoich planow i podporzadkowuja was swoim interesom. Nie dajcie sie manipulowac a wladzy patrzcie na rece i odpowiednio wybierajcie.

  Odpowiedz
 • boro(2016-11-16 13:43) Zgłoś naruszenie 04

  Nie ma to jak przestępcy konstytucyjni z notariuszem DUDĄ na czele rządzą ! Tak trzymać CIEMNY LUDU Pis !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane