statystyki

Prokuratoria nie zagrozi zewnętrznym kancelariom

autor: Emilia Świętochowska15.11.2016, 07:38; Aktualizacja: 15.11.2016, 10:27
prawo

Zdaniem prawników, którzy mają doświadczenie w sporach z udziałem radców Prokuratorii Generalnej, tym ostatnim oprócz specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, brakuje także umiejętności negocjacyjnych oraz rozumienia reguł gry biznesowejźródło: ShutterStock

Spółki z udziałem Skarbu Państwa będą miały możliwość wyboru, czy dalej korzystać z obsługi prawnej zewnętrznej kancelarii, czy też zdać się na pomoc radców Prokuratorii Generalnej. Jest jednak małe prawdopodobieństwo, że zdecydują się na tę drugą opcję.

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu projektem ustawy Prokuratoria Generalna RP ma reprezentować w procesach sądowych przedsiębiorstwa państwowe oraz spółki z udziałem Skarbu Państwa. Oznacza to, że potencjalnie radcy urzędu będą odpowiedzialni za zapewnienie zastępstwa procesowego ok. 3 tys. podmiotów. Co jednak istotne, te firmy, w których państwo jest większościowym bądź mniejszościowym udziałowcem, będą musiały wyrazić zgodę na to, aby ich obsługę prawną przejęła Prokuratoria Generalna. Będzie to możliwe w sprawach cywilnych, gdzie wartość przedmiotu sporu przewyższa 5 mln zł.

Problem w tym, że ustawa w proponowanym kształcie nie zawiera żadnych konkretnych przesłanek, które przemawiałyby za tym, aby przedsiębiorstwa, w których udziałowcem jest państwo, wybierały radców urzędu zamiast prawników z zewnętrznych kancelarii. I z tego powodu eksperci są przekonani, że projektowane rozwiązania nie doprowadzą do osiągnięcia celu, jaki postawiło sobie likwidowane właśnie Ministerstwo Skarbu Państwa, czyli przede wszystkim obniżki kosztów działalności spółek z udziałem Skarbu Państwa.

– Aby powierzyć obsługę prawną Prokuratorii Generalnej, zarząd spółki musiałby po prostu zwariować – nie pozostawia wątpliwości prof. Maciej Gutowski, adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym i handlowym. – Jedynym, co może skłonić przedsiębiorstwa mające możliwość wyboru między kancelarią zewnętrzną a radcami prokuratorii, jest decyzja polityczna. I to tylko tam, gdzie większościowy udział ma Skarb Państwa – dodaje adwokat.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane