statystyki

Łaski: Czy prawo użytkowania wieczystego jest lokalem?

autor: Krzysztof Łaski26.10.2016, 07:38; Aktualizacja: 26.10.2016, 10:36
dom, nieruchomość

Zastrzeżenia budzi obrót lokalami, które stanowią odrębne nieruchomości. Lokale te mają być wydzielane z budynków położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczysteźródło: ShutterStock

Pytanie to należy postawić po zapoznaniu się z wypowiedziami ekspertów i urzędników cytowanych przez Dziennik Gazetę Prawną w artykułach opublikowanych 20 października 2016 r. („Nieruchomości w zawieszeniu”, „Miasto z prawem pierwokupu”).

Wątpliwości, o których poinformowała gazeta, zrodziły się w związku z wykładnią nowej regulacji prawa pierwokupu wynikającej z treści art. 111a ust. 1 pkt 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis ten stanowi wprost, że Skarbowi Państwa lub miastu stołecznemu Warszawie przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego ustanowionego na skutek realizacji roszczeń określonych w dekrecie z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy oraz także roszczeń określonych w art. 214 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Jak wynika z publikacji wspomniane wątpliwości nie dotyczą obrotu budynkami znajdującymi się na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, gdyż oczywiste jest, że zgodnie z art. 235 par. 2 k.c. dzielą one los prawny użytkowania wieczystego objętego pierwokupem. Zastrzeżenia budzi natomiast obrót lokalami, które stanowią odrębne nieruchomości. Lokale te mają być wydzielane z budynków położonych na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste. Zakładając tylko na próbę istnienie w tym wypadku prawa pierwokupu, warto poszukać klarownych argumentów na poparcie takiego stanowiska. O takowe jednak trudno. Wyjaśniając powyższą kwestię, należy przypomnieć, że przepisy ograniczające obrót jakimikolwiek prawami nie mogą być wykładane rozszerzająco. Z doniesień DGP wynika, że pierwokup dotyczyć ma przypadków, w których z własnością zbywanego lokalu związane będzie prawo wieczystego użytkowania gruntu. Jak zatem uzasadnić pogląd o obciążeniu prawem pierwokupu zbywanego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, skoro ustawa stanowi, że obciążenie to dotyczy wyłącznie prawa wieczystego użytkowania gruntu? Tego rodzaju próba musi być skazana na niepowodzenie.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane