Paszport dla dziecka tylko za zgodą obojga rodziców

autor: Maria Kuźniar20.09.2016, 18:00
Uwaga! Jeśli tylko matka wyjeżdża na wakacje z dzieckiem spoza związku małżeńskiego, a dziecko nosi nazwisko ojca, konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo.

Uwaga! Jeśli tylko matka wyjeżdża na wakacje z dzieckiem spoza związku małżeńskiego, a dziecko nosi nazwisko ojca, konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo.źródło: ShutterStock

Na wstępie warto zaznaczyć, że wiek dziecka, które może latać, nie jest zazwyczaj w żaden sposób ograniczony. Decydujące mogą się okazać względy medyczne, jednak dotyczą one noworodków. Warto jednak wiedzieć, że niektóre linie lotnicze, ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z wymogami firm ubezpieczeniowych, niemowlętom od 8 dni do 23 miesięcy musi towarzyszyć pasażer, który ma ukończone 16 lat, a na jednego opiekuna może przypadać jedno niemowlę. Nasza czytelniczka wybiera się na wakacje z partnerem i jednym dzieckiem, pod tym względem spełnia więc wszystkie wymogi.

Pani Małgorzata zastanawia się, czy będzie mogła dopisać do paszportu swoje dziecko. Już od kilku lat nie jest to możliwe (od czerwca 2012 r.), a dziecko – niezależnie od wieku – aby opuścić granice Polski, musi legitymować się dowodem osobistym lub paszportem (w przypadku wyjazdów poza granice strefy Schengen). Należy też pamiętać, że wyjazd za granicę należy do istotnych spraw dziecka. Oznacza to, że decyzję muszą podjąć oboje rodzice, chyba że jedno z nich nie żyje, zostało pozbawione władzy rodzicielskiej (lub ma ją ograniczoną) lub gdy nie zostało ustalone ojcostwo. Zgoda obojga rodziców jest też konieczna, by móc uzyskać dla dziecka dokument. Muszą być oboje obecni przy składaniu wniosku. Przy odbiorze dokumentu może być już obecny tylko jeden z rodziców. Istotne jest jednak, że sam fakt wyrażenia przez rodzica zgody na wydanie dowodu lub paszportu nie oznacza zgody na wyjazd dziecka poza granice kraju. Jeśli rodzic wyjeżdża sam z dzieckiem, powinien mieć przy sobie zgodę wyrażoną przez drugiego rodzica, najlepiej w formie aktu notarialnego. W razie konfliktu drugi rodzic może wówczas złożyć zawiadomienie o uprowadzeniu dziecka. Wymogi związane z wydaniem paszportu dla dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego są podobne. W obu przypadkach niezbędna jest zgoda obojga rodziców.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane