statystyki

Kłopotliwe słowa „Bóg, Honor, Ojczyzna” w paszportach. Ponad półtora tysiąca skarg do RPO

04.12.2018, 08:10; Aktualizacja: 04.12.2018, 08:39
Ewentualne krytyczne stanowisko RPO to najpewniej za mało, by trzeba było usuwać napis „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Ewentualne krytyczne stanowisko RPO to najpewniej za mało, by trzeba było usuwać napis „Bóg, Honor, Ojczyzna”.źródło: ShutterStock

RPO analizuje, czy dewiza powinna znaleźć się na dokumentach. Wnioski o wydanie nowego paszportu, upamiętniającego szatą graficzną 100-lecie odzyskania niepodległości Polski, można składać od 5 listopada.

Do ubiegłego tygodnia Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA zdążyło przygotować ich ponad 42 tys.

Nowy wzór paszportu zdążył już wywołać spore kontrowersje. Wszystko przez zawartą na jednej z pierwszych stron dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”, używaną od 1943 r. przez polskie siły zbrojne na Zachodzie. Decyzja o umieszczeniu jej na paszporcie, z którego korzystają także osoby niewierzące czy będące innego wyznania, wywołało dyskusję. Pojawiły się wręcz opinie, że jest to naruszanie zasady rozdziału państwa od Kościoła czy dyskryminacja części obywateli.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (76)

  • Nik(2018-12-04 10:21) Zgłoś naruszenie 7581

    Takie słowa nie powinny znajdować się w paszportach, to godzi w uczucia obywateli, którzy nie są katolikami

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-12-04 09:37) Zgłoś naruszenie 7239

    To szlachetna idea, inależy ją uszanować. Tylko po jasnego gwinta wsadzono ją do paszportów.? To tak jakby Hymn Polski wsadzić do książeczki zdrowia. Zbędne i kontrowersyjne.... 😁

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Biurwa(2018-12-04 17:23) Zgłoś naruszenie 4812

    Niech zajmą się też dolarami i zakażą ich używania w Polsce. In God we trust rani moje ateuszowe serce!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bert(2018-12-04 18:52) Zgłoś naruszenie 3831

    Gdyby nie miliony Polaków dla których "kłopotliwe słowa" Bóg, Honor i Ojczyzna były najważniejszym wyznacznikiem i podporą w walce o wolność - to dzisiaj , Rzeczniku Partii Oszustów nie miał byś żadnego problemu z polskimi paszportami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wjw(2018-12-04 13:47) Zgłoś naruszenie 3720

    A tekst zdrowaśki i ojczenasz to gdzie ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jasi(2018-12-04 11:49) Zgłoś naruszenie 3456

    Kłopotliwe dla kogo, wy ciągorduty Sorosa. Der Dziennik Gazeta Bezprawna.

    Odpowiedz
  • whoopsie_daisy(2018-12-04 11:38) Zgłoś naruszenie 3329

    Cóż to za patriotyzm który umieszcza boga i honor przed umiłowanym ponoć krajem....

    Odpowiedz
  • Wiola(2018-12-04 15:33) Zgłoś naruszenie 3242

    dlaczego wierzący w ateizm chcą narzucać innym swoją wiarę ateistyczną ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Krzysztof(2018-12-04 17:25) Zgłoś naruszenie 3134

    dokładnie. jesteśmy w większości katolickim i demokratycznym krajem a w demokracji rządzi większość. Dlaczego 1 500 osób ma dyktować 38 000 000 co ma być w paszporcie a co nie? Dla mnie to chore.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MECEK (2018-12-04 14:51) Zgłoś naruszenie 3130

    Wypisane na sztandarach tych co ginęli pod Monte Cassino. Ciekawe co by dzisiaj powiedzieli na naszych "postępowych" rodaków, którzy nie chcą mieć tego hasła w paszporcie ...

    Odpowiedz
  • o(2018-12-04 09:14) Zgłoś naruszenie 2652

    to RPO ma pronlem jak tu zawalczyć z Bogiem, Honorem i Ojczyzną

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • USA(2018-12-04 21:58) Zgłoś naruszenie 243

    Odwołanie do Boga na dolarach było chyba nawet kilkukrotnie przed Sądem Najwyższym w USA - bezskutecznie. Ostatnio chyba w 2016 na skutek pozwu 29 ateistów z Minesoty. O ile dobrze kojarzę - wyrok zapadł "do zera" (nawet lewicowi Sędziowie w USA głosowali za Bogiem).

    Odpowiedz
  • edyp(2018-12-04 14:34) Zgłoś naruszenie 2322

    A ja nie chcę takiego wpisu ! jestem ateistą !!

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • node(2018-12-04 12:43) Zgłoś naruszenie 2118

    Przykazania boskie są sprzeczne z wymogami honoru (ego?) i poświęceń dla ojczyzny w czasie wojny. W Kazaniu na Górze Pan przypomina przykazanie: Nie zabijali (Mt 5,21) i dodaje do niego zakaz gniewu, nienawiści i odwetu. Jezus Chrystus idzie w nim jeszcze dalej... Tak więc, moim zdaniem, pora się obudzić i tradycję (zabijanie w imię Boga) porzucić raz na zawsze i podobne hasła z naszej bogatej historii uczcić w lepszym miejscu niż to :)

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • abcd(2018-12-04 17:43) Zgłoś naruszenie 207

    Wierzącego ateisty nic nie uraża bardziej niż nieistniejący Bóg.

    Odpowiedz
  • Alf(2018-12-04 16:53) Zgłoś naruszenie 1925

    Nie życzę sobie paszportu z takimi słowami. W bożków niech sobie wierzą ludzie prymitywni. Nie zabraniam im tego, bo wolny kraj. Ale ja sobie nie życzę, by w moim paszporcie był taki napis. Honor i Ojczyzna owszem. Bóg? A gdzie on był, jak mordowano nasze dzieci podczas wojny? No gdzie? Chyba w Watykanie, który na to pozwalał.

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • Bert(2018-12-04 20:48) Zgłoś naruszenie 1715

    Wyrodki i folksdojcze mogą zdać paszporty jak im szata graficzna nie odpowiada

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • berliner(2018-12-04 22:28) Zgłoś naruszenie 1613

    Tylko półtora tysiąca skarg na 38 mln mieszkańców świadczy o tym, że w zasadzie jest jednomyślność, co do słów w paszporcie. Jak kogoś słowo "Bóg" kole, niech z paszportu nie korzysta. Przymusu nie ma.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Chicago(2018-12-05 01:31) Zgłoś naruszenie 135

    W tak podziwianej Ameryce na dolarach jest In God we trust. Ale Amerykanie nie mieli 40 lat komunistycznego prania mózgów.

    Odpowiedz
  • Honor. Ojczyzna ??!!(2018-12-04 20:00) Zgłoś naruszenie 114

    To takie Passe.. I nie Eropejskie

    Odpowiedz