statystyki

Kurs z innej gminy? Tak, o ile taxi dojedzie na teren obowiązywania licencji

autor: Marcin Nagórek06.09.2016, 08:56; Aktualizacja: 06.09.2016, 09:09
TAXI, taksówka

Licencja taksówkowa dotyczy określonego podmiotu (przedsiębiorcy), jak i przedmiotu (określonego pojazdu i obszaru).źródło: ShutterStock

Prowadzę usługi przewozu taksówką. Zostałem ukarany przez Inspekcję Transportu Drogowego za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji karą 8 tys. zł. Nie zgadzam się z karą, bo przewoziłem pasażera na terenie sąsiedniego miasta (tj. z jednej z ulicy na drugą w tym mieście). To częsty klient, zadzwonił do mnie, bo załatwiał coś w sąsiednim mieście, i poprosił o kurs. Tymczasem ITD uznało, że nie miałem prawa przewozić pasażera tylko w obrębie tego sąsiedniego miasta, a więc całkowicie poza moją gminą. Dodam, że moja licencja jest tylko na obszar mojej gminy. Wiem, że jest wyjątek w ustawie o transporcie drogowym, który mówi, że można przewozić pasażera na innym obszarze w przypadku złożenia zamówienia przez klienta z innego obszaru. Czy decyzja o karze jest prawidłowa?

EKSPERT RADZI

Tak. Licencja taksówkowa dotyczy określonego podmiotu (przedsiębiorcy), jak i przedmiotu (określonego pojazdu i obszaru).

Wymogi wobec osoby

Szczegółowo stanowi o tym art. 6 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.; dalej: u.t.d.), zgodnie z którym licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli:

1) spełnia wymagania określone w art. 5c ust. 1 pkt 1 i 5 u.t.d.,

2) zatrudnieni przez niego kierowcy oraz sam przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy:


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane