Goryle dozwolone w samochodzie tylko na siedzeniu pasażera. W Austrii do wystawienia mandatu wystarczy kontrola prędkości „na oko” a w Chinach turyści mogą prowadzić samochód dopiero po zdaniu teoretycznego egzaminu i uzyskaniu specjalnego pozwolenia. Oto 10 najdziwniejszych zasad ruchu drogowego na świecie. Źródło: KAYAK.pl
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię
1
9: Jazda nago dozwolona
Niemcy to bardzo liberalny kraj, jeśli chodzi o dobór ubioru do prowadzenia samochodu. Ponieważ pojazd jest własnością prywatną, dozwolona jest jazda nago. Również podróż bez butów nie jest wykroczeniem, przy czym zaleca się jednak, żeby kierowcy zakładali wygodne obuwie. Jeśli kierowca prowadzący samochód na bosaka będzie brał udział w wypadku, może utracić prawo do ubezpieczenia.
ShutterStock
2
8: Prawa ręka na samochodzie
Jeśli następna stacja benzynowa jest oddalona o wiele kilometrów, a potrzeby natury fizjologicznej wzywają… Jest wyjście z sytuacji, o ile podróżujesz w Anglii. Kierowcy mają tam prawo do zatrzymywania się na poboczu, aby ulżyć swoim potrzebom. Jedyny warunek - należy udać się na tył samochodu i prawą ręką trzymać się auta.
ShutterStock
3
7: Ubezpieczenie, a siły natury
Podróżujący po Islandii muszą liczyć się z tym, że najprawdopodobniej spotkają ich przygody, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia samochodu. Ze względu na ukształtowanie terenu po połowie wyspy można poruszać się wyłącznie pojazdem z napędem na cztery koła. Siły natury również mogą być nieprzewidywalne. Lokalne wypożyczalnie samochodu doradzają zatem ubezpieczenia m.in. od pyłu wulkanicznego i ekstremalnych podmuchów wiatru
ShutterStock
4
6: Pasy bezpieczeństwa dla psów
Podróżujący z czworonogami muszą we Włoszech pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa swoim psom. W Niemczech psy uważane są za „ładunek przewozowy” - co prawda nie ma nakazu zapinania pasów, ale muszą być one chronione przed upadkiem, np. w razie gwałtownego hamowania.
ShutterStock
5
5: Zakaz prowadzenia samochodów bez lokalnego prawa jazdy
Dla obcokrajowców podróżowanie samochodem w Chinach może okazać się dużym wyzwaniem. Kierowcy posiadający międzynarodowe prawo jazdy, muszą najpierw ubiegać się o lokalne pozwolenie na prowadzenie auta, wydawane w Chinach. Aby je otrzymać, należy zdać egzamin teoretyczny sprawdzający znajomość tamtejszych zasad ruchu drogowego, a następnie złożyć podanie o wydanie specjalnego pozwolenia. Ponieważ cały proces jest bardzo czasochłonny, turystom którzy nie chcą podróżować taksówkami lub środkami komunikacji miejskiej, pozostaje wynajęcie samochodu z kierowcą lub przesiadka na rower.
ShutterStock
6
4: Specjalne traktowanie wielbłądów
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wielbłądy są symbolami wysokiego statusu. Szacunek do garbatych królów pustyni przejawia się również w zasadach ruchu drogowego - wielbłądy mają pierwszeństwo na drodze.
ShutterStock
7
3: Niedozwolone kanistry z benzyną
Ze względów bezpieczeństwa, w Chorwacji nie można mieć w aucie kanistrów z benzyną. Podobnie jak w Czechach, należy jednak obowiązkowo spakować komplet zapasowych żarówek.
ShutterStock
8
2: Goryle tylko na siedzeniu pasażera
W stanie Minnesota w USA, goryle mogą podróżować w samochodzie, ale tylko na siedzeniu pasażera. Kierowcy, którzy przewożą te zwierzęta na tylnym siedzeniu, muszą liczyć się z grzywną.
ShutterStock
9
1: Mandaty drogowe w Austrii
W Austrii kierowcy mogą dostać mandat nawet bez pomiaru prędkości. Pracownicy austriackiej drogówki szkoleni są w kontroli prędkości „na oko”. Ze swoich umiejętności mogą korzystać, by ustalić przekroczenie prędkości w terenie z dozwoloną prędkością do 30 km/h. Dla kierowców oznacza to, że jazda 20 km/h w terenie z ograniczeniem do 10 km/h może skończyć się mandatem, nawet jeśli w pobliżu nie ma żadnego radaru.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję