statystyki

Informacje o partiach dostępne w czytelni, nie w sieci

autor: Ewa Ivanova27.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 27.07.2016, 09:03
dokumenty

Każdemu przysługuje prawo otrzymywania z sądu uwierzytelnionych odpisów i wyciągów z ewidencji i statutów partii politycznychźródło: ShutterStock

Nie ma możliwości uzyskania online danych rejestrowych dotyczących partii politycznych (np. składu ich władz). Przez wyszukiwarkę na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości można jedynie sprawdzić podmioty znajdujące się w Krajowym Rejestrze Sądowym: przedsiębiorców, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje społeczne czy zawodowe.

Nie są natomiast udostępniane tą drogą dane z rejestru partii politycznych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Te można przejrzeć jedynie osobiście, w czytelni akt warszawskiego sądu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 15.30. Zdaniem posłów Kukiz’15 ogranicza to dostęp do tych informacji osobom, dla których dostęp do tej czytelni w takich godzinach nie jest możliwy lub jest znacznie utrudniony. Parlamentarzyści zapytali ministra sprawiedliwości, dlaczego akurat dane na temat partii politycznych nie mogą być dostępne online przez internet i czy przewidziane są takie ułatwienia.

Odpowiedź resortu przynosi jednak rozczarowanie.

– Obecnie nie są prowadzone prace skierowane na zamieszczenie treści ewidencji online w internecie. Decyzja w przedmiocie udostępniania ewidencji partii politycznych przez ministra sprawiedliwości w internecie wymaga przeprowadzenia analizy potrzeb informacyjnych wynikających z zasad jawności oraz kosztów wprowadzenia zmiany – odpowiada posłom Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jan(2016-07-27 10:17) Zgłoś naruszenie 10

    No tak, mamy aż kilka "tysięcy" partii politycznych zarejestrowanych w Sądzie. W dobie internetu takie rzeczy powinny być dostępne online dla zwykłego obywatela. Najprościej kiedy chce się przed obywatelem coś ukryć to najlepiej jest mu utrudnić dostęp do tego. Żaden zwykły obywatel, który jest z prowincji i chciałby zapoznać się z danymi na temat partii politycznych w Polsce nie pojedzie specjalnie do Warszawy do czytelni Sądu. A tak na marginesie: Ile czasu zamie np. praktykantowi lub studentowi wpisanie danych kilku no może kilkunastu partii politycznych do KRS ? Dzień, może góra dwa? Ale po co, maluczcy niech się tym nie interesują.

    Odpowiedz
  • Witold(2016-07-27 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma czegoś takiego jak rejestr partii politycznych. Jest tylko ewidencja partii politycznych, a to zasadnicza różnica.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane