statystyki

Korespondencja prokuratur to nie dokument wewnętrzny

autor: Ewa Ivanova21.07.2016, 07:29; Aktualizacja: 21.07.2016, 08:47
prawo

prawoźródło: ShutterStock

Pisma przekazywane między jednostkami prokuratury, a dotyczące sposobu załatwienia zgłoszenia o nieprawidłowościach pracy policji stanowią informację publiczną – uznał Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując skargę kasacyjną komendanta głównego policji. Orzeczenie jest prawomocne.

Obywatel zwrócił się do Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji o udostępnienie pisma Prokuratury Okręgowej (skierowanego do wiadomości KGP). Dotyczyło ono nieprawidłowości w pracy Policji podczas sporządzania i przekazywania dokumentacji oraz zatajania i poświadczenia nieprawdy. Wnioskodawca powoływał się na ustawę o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2058, dalej – u.d.i.p.). Dyrektor Biura Spraw Wewnętrznych KGP poinformował go jednak, że pismo to nie stanowi informacji publicznej. Przekonywał, że korespondencja – w tym także e-mailowa – osoby wykonującej zadania publiczne z jej współpracownikami nie jest informacją publiczną, nawet jeżeli w pewnej części dotyczy wykonywanych przez tę osobę zadań publicznych. Nie ma ona jednak jakiegokolwiek waloru oficjalności, a nawet jeśli zawiera propozycje dotyczące sposobu załatwienia określonej sprawy publicznej, to mieści się w zakresie swobody niezbędnej dla podjęcia prawidłowej decyzji.

W konsekwencji obywatel złożył skargę na bezczynność komendanta głównego policji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i wygrał. Sąd nie miał wątpliwości, że komendant jest podmiotem obowiązanym do udzielenia informacji publicznej. I sam wiosek dotyczy takiej informacji: chodzi w nim bowiem o wiedzę o sposobie procedowania prokuratury w związku z pismem o nieprawidłowościach w pracy mundurowych. W tej sytuacji chybione jest powoływanie się szefa Policji na orzecznictwo wskazujące, że korespondencja ministra z jego współpracownikami w sprawie projektu ustawy ma charakter dokumentu wewnętrznego (wyrok NSA, sygn. akt I OSK 1203/12). Ta sprawa nie dotyczy bowiem wewnętrznej korespondencji między współpracownikami organu, lecz oficjalnego pisma skierowanego przez prokuraturę okręgową do prokuratury apelacyjnej (do wiadomości organu Policji), informującego o sposobie załatwienia określonej sprawy.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane