statystyki

Właściciel komisu odpowie za wady ukryte samochodu

autor: Leszek Jaworski22.07.2016, 07:00
Nie wystarczy jednak samo umieszczenie odpowiedniego ogłoszenia w miejscu sprzedaży lub też na paragonie

Nie wystarczy jednak samo umieszczenie odpowiedniego ogłoszenia w miejscu sprzedaży lub też na paragonieźródło: ShutterStock

Jestem właścicielem autokomisu. Pół roku temu na podstawie umowy komisu przyjąłem do sprzedaży samochód. Dwa tygodnie temu znalazłem na niego nabywcę i go sprzedałem. Teraz klient chce odstąpić od umowy, gdyż uważa, że auto posiada wady, które zagrażają bezpiecznemu prowadzeniu. Żąda także pokrycia szkód, które poniósł w związku z jego nabyciem (m.in. kredytu na zakup pojazdu). Oddający w komis nie poinformował mnie o uszkodzeniach samochodu. Kto powinien w związku z tym odpowiadać – ja jako komisant czy oddający samochód w komis?

Odpowiedzialność wobec nabywcy ponosi komisant. Jako przedsiębiorca prowadzący komis jest bowiem profesjonalistą upoważnionym przez właściciela samochodu do przeprowadzenia transakcji sprzedaży. Zatem skoro czytelnik jako przedsiębiorca oferuje klientom samochody, to powinien posiadać wiedzę nie tylko o ich parametrach technicznych, lecz także o historii zderzeń i napraw, a także wadach, o których nabywca musi być szczegółowo powiadomiony.

Komisant stroną umowy

Czytelnik jako prowadzący komis zobowiązał się do sprzedaży samochodu, wprawdzie na rachunek komitenta, ale w imieniu własnym. Przy sprzedaży komisowej umowa dochodzi bowiem do skutku pomiędzy nabywcą a komisantem (tj. w tym przypadku czytelnikiem) działającym w imieniu własnym, nie zaś komitenta (czyli osoby oddającej pojazd do komisu).

Powyższe wnioski wynikają z istoty umowy komisu. Cechą szczególną takiej umowy jest to, że zleceniobiorca (zwany komisantem), aczkolwiek działa na rachunek zleceniodawcy (komitenta), to jednak zawsze występuje w imieniu własnym.

W konsekwencji tylko przedsiębiorcę obciążają obowiązki oraz przysługują mu uprawnienia wynikające z zawartej przez niego z osobą trzecią umowy sprzedaży. Komitent natomiast z osobą trzecią nie nawiązuje jakiegokolwiek stosunku zobowiązaniowego, chociaż to między nimi dochodzi w efekcie do przejścia własności rzeczy. Komisantem może zostać wyłącznie osoba, dla której czynności komisowe mają charakter profesjonalny, jako że umowę komisu zawiera w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane