statystyki

Sztywna procedura uderza wierzycieli po kieszeni

autor: Patryk Słowik14.07.2016, 07:57; Aktualizacja: 14.07.2016, 09:41
pieniądze, złoty, złotówka, pensja

Jeden z polskich obywateli w skardze do Strasburga zwrócił uwagę na to, że w sytuacji, w której nie jest w stanie sam ustalić adresu pozwanego, pomóc mu w tym powinien sąd lub wyznaczony organ administracji publicznejźródło: ShutterStock

Opublikowany właśnie przez resort rozwoju pakiet wierzycielski nie rozwiązuje jednego z najbardziej palących problemów – gdy osoba domagająca się zapłaty nie zna adresu dłużnika.

Eksperci nie mają wątpliwości – polska procedura cywilna jest skostniała, co może prowadzić do pozbawienia wielu osób realnego prawa do sądu.

Wyobraźmy sobie firmę zawierającą z osobami prywatnymi umowy na niewielkie kwoty (płatnikiem ma być osoba fizyczna). Jednocześnie przedsiębiorca nie uzyskuje jednak danych adresowych swoich kontrahentów. Wówczas, gdy dochodzi do problemu ze spłatą, odzyskanie należności graniczy z cudem.

Wszystko przez restrykcyjne przepisy oraz jeszcze dalej idącą wykładnię Sądu Najwyższego. Chodzi przede wszystkim o art. 182 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim sąd umarza postępowanie, jeśli nie można nadać biegu sprawie wskutek niewskazania przez powoda adresu pozwanego. Dzieje się tak po roku od daty postanowienia o zawieszeniu tegoż postępowania z powodu braków formalnych. To jednak problem dla wierzycieli: jeśli bowiem nie dysponują adresem dłużnika, nie mogą w praktyce dochodzić roszczenia przed sądem.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane