statystyki

SN: Gminy żydowskie odzyskają nieruchomości, które państwo przejęło na własność w drodze zasiedzenia

autor: Michał Culepa05.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 05.07.2016, 08:10
Kamienica

Rozpatrujący sprawę sąd II instancji powziął jednak poważne wątpliwości i skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne dotyczące możliwości zwrotu mienia dawnej gminy żydowskiej, gdy nabycie własności przez państwo nastąpiło przez zasiedzenieźródło: ShutterStock

Nieruchomość po przedwojennej gminie żydowskiej może być zwrócona także, gdy państwo po wojnie przejęło ją na własność w drodze zasiedzenia. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był pozew Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę ok. 100 tys. zł odszkodowania z tytułu upaństwowienia nieruchomości znajdującej się Lubieniu Kujawskim. Nieruchomość tę stanowił grunt, na której przed wojną znajdował się dom miejscowego rabina oraz przytułek dla ubogich Żydów. Po wojnie zarówno działkę, jak i ocalałe budynki przejęło państwo na mocy dekretu z marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Na mocy tego aktu państwo przejmowało wszelkie nieruchomości, co do których po wojnie nie można było ustalić właściciela, albo właściciel nie zgłosił się po majątek. W przypadku nieruchomości należącej do gminy żydowskiej „opuszczenie” oznaczało w praktyce, że tego typu podmioty przestawały istnieć m.in. z braku członków, niektóre z nich też się rozwiązały.

Z kolei art. 30 ust. 1 ustawy z 1997 r. o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP przewidywał, że gminy żydowskie lub ich związki mogą zawnioskować o wszczęcie „postępowania regulacyjnego”, czyli postępowania w przedmiocie zwrotu należącego do nich przed wojną majątku. Warunkiem jego otrzymania było dysponowanie przez gminę nieruchomością przed II wojną światową – musiała ona posiadać dokumenty potwierdzające, że była ona jej właścicielem – dodatkowo użytkowanie działek musiało być związane z kultem religijnym (np. cmentarz czy synagoga), a posadowione na działkach obiekty budowlane powinny służyć celom charytatywnym, oświatowym, kulturalnym lub być siedzibą związku żydowskiego itp.

Jednak w tym wypadku sąd oddalił pozew odszkodowawczy, twierdząc, że nabycie przez państwo własności nastąpiło w drodze zasiedzenia, a nie przejęcia w ścisłym tego słowa znaczeniu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który złożył apelację.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • czarny(2016-07-05 08:30) Zgłoś naruszenie 342

  Dalszy ciąg akcji "Wasze ulice, nasze kamienice". Jak tak dalej będzie, to niedługo w Polsce (a może już Polin) będziemy mieć powtórkę z tego co się stało w Palestynie.

  Odpowiedz
 • zazusssss(2016-07-05 08:10) Zgłoś naruszenie 262

  Ręce opadają.Nie zapomnimy tego mafii w togach.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-07-05 11:42) Zgłoś naruszenie 151

  To w ramach tych 65 mld , czy może UByczajowo cykliczny gratis dla kreatorów polskich obozów koncentracyjnych ?

  Odpowiedz
 • tyrka(2016-07-05 23:35) Zgłoś naruszenie 80

  ma racje PiS ---- sądownictwo trzeba oczyścić, a właściwie zbudować od podstaw...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane