statystyki

SN: Gminy żydowskie odzyskają nieruchomości, które państwo przejęło na własność w drodze zasiedzenia

autor: Michał Culepa05.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 05.07.2016, 08:10
Kamienica

Rozpatrujący sprawę sąd II instancji powziął jednak poważne wątpliwości i skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne dotyczące możliwości zwrotu mienia dawnej gminy żydowskiej, gdy nabycie własności przez państwo nastąpiło przez zasiedzenieźródło: ShutterStock

Nieruchomość po przedwojennej gminie żydowskiej może być zwrócona także, gdy państwo po wojnie przejęło ją na własność w drodze zasiedzenia. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był pozew Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę ok. 100 tys. zł odszkodowania z tytułu upaństwowienia nieruchomości znajdującej się Lubieniu Kujawskim. Nieruchomość tę stanowił grunt, na której przed wojną znajdował się dom miejscowego rabina oraz przytułek dla ubogich Żydów. Po wojnie zarówno działkę, jak i ocalałe budynki przejęło państwo na mocy dekretu z marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich. Na mocy tego aktu państwo przejmowało wszelkie nieruchomości, co do których po wojnie nie można było ustalić właściciela, albo właściciel nie zgłosił się po majątek. W przypadku nieruchomości należącej do gminy żydowskiej „opuszczenie” oznaczało w praktyce, że tego typu podmioty przestawały istnieć m.in. z braku członków, niektóre z nich też się rozwiązały.

Z kolei art. 30 ust. 1 ustawy z 1997 r. o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP przewidywał, że gminy żydowskie lub ich związki mogą zawnioskować o wszczęcie „postępowania regulacyjnego”, czyli postępowania w przedmiocie zwrotu należącego do nich przed wojną majątku. Warunkiem jego otrzymania było dysponowanie przez gminę nieruchomością przed II wojną światową – musiała ona posiadać dokumenty potwierdzające, że była ona jej właścicielem – dodatkowo użytkowanie działek musiało być związane z kultem religijnym (np. cmentarz czy synagoga), a posadowione na działkach obiekty budowlane powinny służyć celom charytatywnym, oświatowym, kulturalnym lub być siedzibą związku żydowskiego itp.

Jednak w tym wypadku sąd oddalił pozew odszkodowawczy, twierdząc, że nabycie przez państwo własności nastąpiło w drodze zasiedzenia, a nie przejęcia w ścisłym tego słowa znaczeniu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, który złożył apelację.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • czarny(2016-07-05 08:30) Zgłoś naruszenie 342

  Dalszy ciąg akcji "Wasze ulice, nasze kamienice". Jak tak dalej będzie, to niedługo w Polsce (a może już Polin) będziemy mieć powtórkę z tego co się stało w Palestynie.

  Odpowiedz
 • zazusssss(2016-07-05 08:10) Zgłoś naruszenie 262

  Ręce opadają.Nie zapomnimy tego mafii w togach.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-07-05 11:42) Zgłoś naruszenie 151

  To w ramach tych 65 mld , czy może UByczajowo cykliczny gratis dla kreatorów polskich obozów koncentracyjnych ?

  Odpowiedz
 • tyrka(2016-07-05 23:35) Zgłoś naruszenie 80

  ma racje PiS ---- sądownictwo trzeba oczyścić, a właściwie zbudować od podstaw...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane