statystyki

Ostrożnie z wpisywaniem osób trzecich do umów

autor: Maciej Nowak05.07.2016, 09:26; Aktualizacja: 05.07.2016, 10:27
Wszystko zależy od treści umowy i właściwości świadczenia.

Wszystko zależy od treści umowy i właściwości świadczenia.źródło: ShutterStock

Zawarłem umowę z przedsiębiorcą na kompleksowe utrzymanie porządku na terenie obiektów biurowych i w ich sąsiedztwie. Zadeklarowałem w niej, że część świadczeń zrealizuje zupełnie inny podmiot (osoba trzecia prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą). Nie dysponowałem wówczas odpowiednim specjalistą (chodziło o zieleń). W trakcie wykonywania umowy okazało się, że osoba ta nie jest zainteresowana realizacją niniejszego świadczenia. Teraz już dysponuję odpowiednim pracownikiem. Czy moja firma może zatem zrealizować to świadczenie zamiast osoby wskazanej w umowie?

Co do zasady tak. Wszystko jednak zależy od treści umowy i właściwości tego rodzaju świadczenia.

Opisywany przypadek dotyczy art. 391 kodeksu cywilnego. Dopuszcza on zastrzeżenie w umowie, że określone zobowiązanie zostanie zaciągnięte lub określone świadczenie zostanie spełnione przez osobę trzecią. Czyli kontrahent może niejako drugiej stronie w umowie obiecać, że jakieś czynności zostaną podjęte przez inny podmiot.

Oczywiście osoba trzecia w takich przypadkach nie jest związana treścią takiej umowy. Nie można bowiem bez udziału osoby trzeciej przesądzać o jej obowiązkach. Jednak czytelnik jako kontrahent takiej umowy może z osobą trzecią zawrzeć nieformalne lub bardziej sformalizowane (w formie osobnej umowy) porozumienie na temat jej przyszłych działań.

Trzeba jednak pamiętać, że w głównej umowie to on bierze za te działania pełną odpowiedzialność. Inaczej mówiąc, jeżeli osoba trzecia nie podejmie określonych działań, to odpowiedzialność odszkodowawcza obciąża przede wszystkim kontrahenta, który tego rodzaju działania obiecywał drugiej stronie. Jednak odpowiedzialność ta wystąpi tylko wtedy, gdy wskutek niewykonania działań przez osobę trzecią dojdzie do szkody (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 11 kwietnia 2013 r., sygn. akt I ACa 1290/12, LEX nr 1327618).


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane