statystyki

Poręczenie może być dochodzone po terminie

autor: Michał Culepa04.07.2016, 17:00
pieniądze

Uzasadniając orzeczenie SN wskazał, że nie ma przepisów regulujących poręczenie z oznaczonym terminemźródło: ShutterStock

Możliwe jest dochodzenie zwrotu długu od poręczycieli nawet wówczas, gdy upłynął oznaczony w umowie termin obowiązywania poręczenia. Warunkiem jednak jest, aby wierzyciel wcześniej złożył pozew do sądu. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła umowy pożyczki na kwotę 500 tys. zł, jaką Daniel J. zawarł ze spółką komandytową F. w październiku 2012 r. Zabezpieczeniem był weksel, ale także poręczenia cywilne, których udzielili Maciej T. i Roman T. Pożyczka miała być spłacona przez spółkę do końca 2013 r., przy czym poręczenie obowiązywało do końca marca 2014 r., a więc dłużej niż termin spłaty pożyczki.

Spółka F. w połowie 2013 r. zbankrutowała – ogłoszono wobec niej upadłość likwidacyjną. W związku z powyższym Daniel J. złożył pozew przeciwko Maciejowi T. i Romanowi T. o spłatę pożyczki z tytułu udzielonych poręczeń.

Problem jednak polegał na tym, że pozew ten złożono dopiero 28 marca 2014 r., a więc kilka dni przed upływem terminu poręczenia. Wprawdzie sąd I instancji zasądził na rzecz Daniela J. żądane 500 tys. zł razem z odsetkami ustawowymi, ale – rozpoznający apelację pozwanych – sąd II instancji powziął wątpliwość, czy w tych warunkach roszczenie o spłatę pożyczki przez poręczycieli jest prawnie skuteczne. Zdaniem pozwanych poręczenie wygasło z końcem marca 2014 r., a złożenie pozwu nie miało w tym wypadku znaczenia dla biegu tego terminu umownego. Daniel J. nie mógł więc już się skutecznie domagać od nich spłaty pożyczki po 31 marca 2014 r. Zgodnie z art. 879 par. 1 i 2 kodeksu cywilnego o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga zakres zobowiązania dłużnika, jednakże czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela. Nie ma jednak przepisu jednoznacznie wskazującego na skutki oznaczenia terminu obowiązywania poręczenia. Zaś art. 882 k.c. odnosi się tylko do skutków braku wezwania dłużnika do zapłaty lub wypowiedzenia zobowiązania.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane