statystyki

Kłamliwe opinie naruszają dobro osobiste firmy

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk05.07.2016, 09:26; Aktualizacja: 05.07.2016, 12:22

W tekście opublikowanym na profilu naszej miejscowości prowadzonym na popularnym portalu społecznościowym podano nieprawdziwe informacje na temat naszej spółki z o.o. Napisano w nim, że pracownicy są nierówno traktowani, gdyż osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach i mające takie same osiągnięcia otrzymują wynagrodzenie w różnej wysokości, które zależy od ich relacji z władzami. Ktoś też twierdził, że spółka niechętnie zatrudnia nowe osoby na podstawie umowy o pracę. Wszystkie informacje są nieprawdziwe. Chcemy bronić swojego dobrego imienia. Czy osoba prawna ma uprawnienie do wystąpienia z powództwem o ochronę dóbr osobistych?

Stosownie do art. 43 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. Katalog takich dóbr, wskazany w art. 23 k.c., ma charakter przykładowy. W przypadku osób prawnych do dóbr podlegających ochronie mogą należeć: nazwa, firma, nietykalność jej pomieszczeń, tajemnica przedsiębiorstwa i prowadzonej przez podmiot korespondencji, a także dobre imię osoby prawnej. Oznacza to, że w opisywanej powyżej sytuacji spółka, w której udziały ma czytelnik, może wnieść powództwo o ochronę swoich dóbr osobistych, a więc także dobrego imienia, i przysługują jej uprawnienia z art. 24 k.c. Jak wynika z treści art. 24 k.c., ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Spółka z o.o. może się zatem domagać m.in. opublikowania oświadczenia, że twierdzenia autora tekstu zawierały nieprawdziwe informacje, nakazania zaniechania, jak również zapłaty na cel społeczny wskazanej kwoty na podstawie art. 448 k.c. W takiej sprawie sąd zbada, czy dobro osobiste sp. z o.o. w postaci dobrego imienia zostało zagrożone lub naruszone, a tekst opublikowany na portalu społecznościowym opierał się na prawdziwych okolicznościach faktycznych oraz czy działanie pozwanego było bezprawne.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane