statystyki

Kłamliwe opinie naruszają dobro osobiste firmy

autor: Elżbieta Pawluk vel Kiryczuk05.07.2016, 09:26; Aktualizacja: 05.07.2016, 12:22

W tekście opublikowanym na profilu naszej miejscowości prowadzonym na popularnym portalu społecznościowym podano nieprawdziwe informacje na temat naszej spółki z o.o. Napisano w nim, że pracownicy są nierówno traktowani, gdyż osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach i mające takie same osiągnięcia otrzymują wynagrodzenie w różnej wysokości, które zależy od ich relacji z władzami. Ktoś też twierdził, że spółka niechętnie zatrudnia nowe osoby na podstawie umowy o pracę. Wszystkie informacje są nieprawdziwe. Chcemy bronić swojego dobrego imienia. Czy osoba prawna ma uprawnienie do wystąpienia z powództwem o ochronę dóbr osobistych?

Stosownie do art. 43 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. Katalog takich dóbr, wskazany w art. 23 k.c., ma charakter przykładowy. W przypadku osób prawnych do dóbr podlegających ochronie mogą należeć: nazwa, firma, nietykalność jej pomieszczeń, tajemnica przedsiębiorstwa i prowadzonej przez podmiot korespondencji, a także dobre imię osoby prawnej. Oznacza to, że w opisywanej powyżej sytuacji spółka, w której udziały ma czytelnik, może wnieść powództwo o ochronę swoich dóbr osobistych, a więc także dobrego imienia, i przysługują jej uprawnienia z art. 24 k.c. Jak wynika z treści art. 24 k.c., ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. Spółka z o.o. może się zatem domagać m.in. opublikowania oświadczenia, że twierdzenia autora tekstu zawierały nieprawdziwe informacje, nakazania zaniechania, jak również zapłaty na cel społeczny wskazanej kwoty na podstawie art. 448 k.c. W takiej sprawie sąd zbada, czy dobro osobiste sp. z o.o. w postaci dobrego imienia zostało zagrożone lub naruszone, a tekst opublikowany na portalu społecznościowym opierał się na prawdziwych okolicznościach faktycznych oraz czy działanie pozwanego było bezprawne.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane