statystyki

Żebranie w miejscu publicznym to czyn zabroniony

autor: Renata Majek05.07.2016, 11:36; Aktualizacja: 05.07.2016, 12:01
Żebractwo jest wykroczeniem, ale samo zjawisko jest bardzo trudne do sprecyzowania. Jednorazowe zwrócenie się o wsparcie w nagłej potrzebie nim nie jest.

Żebractwo jest wykroczeniem, ale samo zjawisko jest bardzo trudne do sprecyzowania. Jednorazowe zwrócenie się o wsparcie w nagłej potrzebie nim nie jest.źródło: ShutterStock

OBYCZAJE Mieszkam w miejscowości turystycznej i latem – zwłaszcza gdy nastaje czas wakacji – zaczyna się też sezon na żebranie przez dzieci. Dorośli, wiedząc, że przyjeżdża wielu zachodnich turystów, wystawiają dzieci, zarówno zdrowe, jak i chore, na upał i oczekują pieniędzy – pisze pani Weronika. – Czy żebranie w Polsce jest dozwolone – zastanawia się czytelniczka

Żebractwo jest wykroczeniem, ale samo zjawisko jest bardzo trudne do sprecyzowania. Jednorazowe zwrócenie się o wsparcie w nagłej potrzebie nim nie jest. Ale gdy ktoś regularnie żebrze w miejscu publicznym, a posiada środki materialne niezbędne do egzystencji lub jest zdolny do pracy, podlega karze ograniczenia wolności, nagany lub grzywny do 1500 zł. Nie zawsze jednoznacznie można stwierdzić, czy ktoś żebrze w sposób stały lub nie, a także czy jest zdolny do pracy.

Dotkliwsza kara spotyka tę osobę, która żebrze w sposób natarczywy lub oszukańczy. Wówczas zostanie ukarana przez policję: grozi jej kara aresztu albo ograniczenia wolności.

Sposób natarczywy to np. zaczepianie przechodniów bądź uniemożliwianie im przejścia – w sposób nachalny żądanie ofiarowania pieniędzy. Jest nim również kierowanie wulgaryzmów pod adresem tych, którzy odmówili wsparcia. Sposób oszukańczy oznacza wprowadzenie w błąd osoby, od której żebrzący chce otrzymać wsparcie, udając np. niepełnosprawnego lub chorego.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Żebranie w miejscu publicznym to czyn zabroniony.(2016-07-05 13:14) Zgłoś naruszenie 60

  Należy rozumieć, że żebranie w miejscu niepublicznym to czyn dozwolony. Tylko,że bezsensowny. Jak cały ten przepis.

  Odpowiedz
 • Wilk(2016-07-05 12:18) Zgłoś naruszenie 40

  To na Rynku we Wrocławiu przedstawiane regulacje są martwe, bo cygańskie dzieci żebrzą dzień w dzień. Inaczej natręctwo tej Familii jest aprobowane przez tut. organy jakie by nie były.

  Odpowiedz
 • qw(2016-07-06 07:35) Zgłoś naruszenie 40

  A jeżeli pod artykułem w Internecie jest napis "Pozostało jeszcze 48% treści. Przeczytaj artykuł. Koszt SMS-a 2,46 zł", to nie jest natarczywe żebranie w miejscu publicznym?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane