statystyki

Żebranie w miejscu publicznym to czyn zabroniony

autor: Renata Majek05.07.2016, 11:36; Aktualizacja: 05.07.2016, 12:01
Żebractwo jest wykroczeniem, ale samo zjawisko jest bardzo trudne do sprecyzowania. Jednorazowe zwrócenie się o wsparcie w nagłej potrzebie nim nie jest.

Żebractwo jest wykroczeniem, ale samo zjawisko jest bardzo trudne do sprecyzowania. Jednorazowe zwrócenie się o wsparcie w nagłej potrzebie nim nie jest.źródło: ShutterStock

OBYCZAJE Mieszkam w miejscowości turystycznej i latem – zwłaszcza gdy nastaje czas wakacji – zaczyna się też sezon na żebranie przez dzieci. Dorośli, wiedząc, że przyjeżdża wielu zachodnich turystów, wystawiają dzieci, zarówno zdrowe, jak i chore, na upał i oczekują pieniędzy – pisze pani Weronika. – Czy żebranie w Polsce jest dozwolone – zastanawia się czytelniczka

Żebractwo jest wykroczeniem, ale samo zjawisko jest bardzo trudne do sprecyzowania. Jednorazowe zwrócenie się o wsparcie w nagłej potrzebie nim nie jest. Ale gdy ktoś regularnie żebrze w miejscu publicznym, a posiada środki materialne niezbędne do egzystencji lub jest zdolny do pracy, podlega karze ograniczenia wolności, nagany lub grzywny do 1500 zł. Nie zawsze jednoznacznie można stwierdzić, czy ktoś żebrze w sposób stały lub nie, a także czy jest zdolny do pracy.

Dotkliwsza kara spotyka tę osobę, która żebrze w sposób natarczywy lub oszukańczy. Wówczas zostanie ukarana przez policję: grozi jej kara aresztu albo ograniczenia wolności.

Sposób natarczywy to np. zaczepianie przechodniów bądź uniemożliwianie im przejścia – w sposób nachalny żądanie ofiarowania pieniędzy. Jest nim również kierowanie wulgaryzmów pod adresem tych, którzy odmówili wsparcia. Sposób oszukańczy oznacza wprowadzenie w błąd osoby, od której żebrzący chce otrzymać wsparcie, udając np. niepełnosprawnego lub chorego.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Żebranie w miejscu publicznym to czyn zabroniony.(2016-07-05 13:14) Zgłoś naruszenie 60

  Należy rozumieć, że żebranie w miejscu niepublicznym to czyn dozwolony. Tylko,że bezsensowny. Jak cały ten przepis.

  Odpowiedz
 • Wilk(2016-07-05 12:18) Zgłoś naruszenie 40

  To na Rynku we Wrocławiu przedstawiane regulacje są martwe, bo cygańskie dzieci żebrzą dzień w dzień. Inaczej natręctwo tej Familii jest aprobowane przez tut. organy jakie by nie były.

  Odpowiedz
 • qw(2016-07-06 07:35) Zgłoś naruszenie 40

  A jeżeli pod artykułem w Internecie jest napis "Pozostało jeszcze 48% treści. Przeczytaj artykuł. Koszt SMS-a 2,46 zł", to nie jest natarczywe żebranie w miejscu publicznym?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane