statystyki

Ustawa inwigilacyjna przerasta drobnych przedsiębiorców

05.07.2016, 09:26; Aktualizacja: 05.07.2016, 15:07
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Problem dotyczy nie tylko dużych, ale i małych i średnich podmiotów, chociaż w różnym stopniu.źródło: ShutterStock

Ubocznym efektem wejścia w życie ustawy inwigilacyjnej jest nałożenie na przedsiębiorców świadczących usługi drogą elektroniczną nowych, kosztownych obowiązków. Aby policja mogła przeprowadzać kontrole – przedsiębiorcy są zmuszeni do dokonania inwestycji w posiadaną infrastrukturę informatyczną. Problem w tym, że dokładając przedsiębiorcom małym i mikro nowych obowiązków, nie pomyślano, że trzeba im wskazać, w jaki sposób powinni swoją infrastrukturę przystosować. Nie przewidziano w ich wypadku odrębnych przepisów wykonawczych. W efekcie odsyłani są przez ministerstwo do tego samego rozporządzenia, które obowiązuje wielkie firmy telekomunikacyjne. Tyle że aby spełnić wymogi, musieliby ponieść koszty, często olbrzymie!

7 lutego 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, uchwalona przez Sejm 15 stycznia 2016 r., która wprowadziła zmiany w zasadach prowadzenia kontroli operacyjnej przez wiele służb mundurowych takich jak policja, organy kontroli skarbowej, Straż Graniczna, Agencja Wywiadu czy Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zmienione przepisy dały ww. służbom możliwość dokonywania kontroli operacyjnej, która polega m.in. na uzyskiwaniu i utrwalaniu danych zawartych w systemach informatycznych i teleinformatycznych. W związku z tym pojawiła się potrzeba nałożenia na przedsiębiorców świadczących usługi drogą elektroniczną obowiązku odpowiadającemu prawu ww. służb do uzyskiwania takich danych. Od kilku miesięcy usługodawcy świadczący usługi drogą elektroniczną są zobowiązani na własny koszt zapewnić warunki techniczne i organizacyjne umożliwiające prowadzenie kontroli operacyjnej uprawnionym służbom mundurowym. Dotychczas takie obowiązki spoczywały tylko na przedsiębiorcach telekomunikacyjnych oraz operatorach pocztowych.

Kogo dotyczy zmiana

Problem dotyczy nie tylko dużych, ale i małych i średnich podmiotów, chociaż w różnym stopniu.

Przedsiębiorcy świadczący usługi drogą elektroniczną (zatrudniający więcej niż 50 pracowników lub osiągający roczny obrót netto przekraczający równowartość 10 milionów euro) będą musieli zapewnić, aby w razie przeprowadzonej u nich kontroli operacyjnej stworzone były warunki techniczne i organizacyjne dla uzyskiwania i utrwalania danych zawartych w posiadanych przez nich systemach informatycznych oraz teleinformatycznych przez uprawnione służby (m.in. art. 19 ust. 12 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j Dz.U. z 2015 r. poz. 355 ze zm.).

Zmiana w mniejszym zakresie będzie dotyczyła usługodawców, którzy są mikro lub małymi przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) o swobodzie działalności gospodarczej. Są to przedsiębiorcy, którzy w co najmniej jednym z ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniali średniorocznie mniej niż 50 pracowników lub uzyskali obroty netto poniżej równowartości w złotych 10 milionów euro (a dokładniej, których roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekroczył równowartości w złotych 10 milionów euro lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyła równowartości w złotych 10 milionów euro). Omawiany obowiązek będzie w stosunku do nich ograniczony do możliwości wynikających z posiadanej już infrastruktury (art. 19 ust. 12a ustawy o policji).

Usługi elektroniczne – problem z określeniem

Wyżej wskazany nowy obowiązek i związane z nim koszty dotyczą głównie przedsiębiorców, którzy:

● nie są mikro lub małymi przedsiębiorcami, oraz jednocześnie

● świadczą usługi drogą elektroniczną.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane