statystyki

Grunt w użytkowaniu wieczystym bez drogi koniecznej

autor: Michał Culepa11.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:47
Działki wnioskodawców faktycznie byłyby odcięte od drogi i właściciele nie mieliby możliwości dojazdu

Działki wnioskodawców faktycznie byłyby odcięte od drogi i właściciele nie mieliby możliwości dojazdu

Adresatem wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej na gruncie w użytkowaniu wieczystym powinien być użytkownik wieczysty, a nie właściciel gruntu. Prawo użytkowania wieczystego jest bowiem skuteczne wobec wszystkich, a więc także wobec właściciela, którego uprawnienia są znacząco ograniczone. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła ustanowienia służebności drogi koniecznej na gruntach znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Wnioskodawcą w tej sprawie byli właściciele kilku działek przylegających do gruntów, zajmowanych przez spółkę T., która była ich użytkownikiem wieczystym. Ich właścicielem była natomiast gmina – miasto Radom.

Spółka T. oraz miasto Radom nie protestowały przeciwko ustanowieniu służebności – działki wnioskodawców faktycznie byłyby odcięte od drogi i właściciele nie mieliby możliwości dojazdu. Osią sporu była natomiast kwestia wynagrodzenia za ustanowioną służebność. Sąd I instancji postanowieniem ustanowił służebność na rzecz każdoczesnego właściciela gruntu obciążonego oraz zasądził od korzystających z drogi koniecznej stosowne wynagrodzenie. Miało być ono płacone właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością. Tak więc opłaty miały trafiać wyłącznie do miejskiego budżetu. I to pomimo tego, że służebność miał wykonywać użytkownik wieczysty, a więc spółka T.

Ta jednak nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem i złożyła apelację. Rozpoznający ją radomski Sąd Okręgowy zdecydował się jednak podzielić swoimi wątpliwościami prawnymi z Sądem Najwyższym. Dotyczyły one możliwości ustanowienia służebności tylko na prawie użytkowania wieczystego – o co skądinąd wnioskowała spółka T. Wówczas wszelkie ciężary, ale i uprawnienia (w tym prawo do opłat od właścicieli) spadałyby na użytkownika wieczystego. W związku z tym SO skierował do SN następujące pytanie prawne: czy w przypadku żądania przez wnioskodawcę ustanowienia służebności drogi koniecznej na prawie własności nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste można ją ustanowić na prawie użytkowania wieczystego?


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane