statystyki

Grunt w użytkowaniu wieczystym bez drogi koniecznej

autor: Michał Culepa11.07.2016, 07:35; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:47
Działki wnioskodawców faktycznie byłyby odcięte od drogi i właściciele nie mieliby możliwości dojazdu

Działki wnioskodawców faktycznie byłyby odcięte od drogi i właściciele nie mieliby możliwości dojazdu

Adresatem wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej na gruncie w użytkowaniu wieczystym powinien być użytkownik wieczysty, a nie właściciel gruntu. Prawo użytkowania wieczystego jest bowiem skuteczne wobec wszystkich, a więc także wobec właściciela, którego uprawnienia są znacząco ograniczone. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła ustanowienia służebności drogi koniecznej na gruntach znajdujących się w użytkowaniu wieczystym. Wnioskodawcą w tej sprawie byli właściciele kilku działek przylegających do gruntów, zajmowanych przez spółkę T., która była ich użytkownikiem wieczystym. Ich właścicielem była natomiast gmina – miasto Radom.

Spółka T. oraz miasto Radom nie protestowały przeciwko ustanowieniu służebności – działki wnioskodawców faktycznie byłyby odcięte od drogi i właściciele nie mieliby możliwości dojazdu. Osią sporu była natomiast kwestia wynagrodzenia za ustanowioną służebność. Sąd I instancji postanowieniem ustanowił służebność na rzecz każdoczesnego właściciela gruntu obciążonego oraz zasądził od korzystających z drogi koniecznej stosowne wynagrodzenie. Miało być ono płacone właścicielowi nieruchomości obciążonej służebnością. Tak więc opłaty miały trafiać wyłącznie do miejskiego budżetu. I to pomimo tego, że służebność miał wykonywać użytkownik wieczysty, a więc spółka T.

Ta jednak nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem i złożyła apelację. Rozpoznający ją radomski Sąd Okręgowy zdecydował się jednak podzielić swoimi wątpliwościami prawnymi z Sądem Najwyższym. Dotyczyły one możliwości ustanowienia służebności tylko na prawie użytkowania wieczystego – o co skądinąd wnioskowała spółka T. Wówczas wszelkie ciężary, ale i uprawnienia (w tym prawo do opłat od właścicieli) spadałyby na użytkownika wieczystego. W związku z tym SO skierował do SN następujące pytanie prawne: czy w przypadku żądania przez wnioskodawcę ustanowienia służebności drogi koniecznej na prawie własności nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste można ją ustanowić na prawie użytkowania wieczystego?


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane