statystyki

Zamówienia publiczne: Wybór profesjonalisty zwalnia od odpowiedzialności

autor: Sławomir Wikariak20.06.2016, 17:00
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Sąd zaznaczył, że podziela pogląd Sądu Najwyższego, zgodnie z którym nawet powierzenie obowiązku profesjonalnemu podmiotowi nie wyklucza odpowiedzialności za szkody wyrządzone własnym zaniedbaniemźródło: ShutterStock

Gmina, która po przetargu zleciła firmie odśnieżanie drogi, przestaje ponosić za nią odpowiedzialność. To wykonawca musi płacić zadośćuczynienie, jeśli ktoś się na niej pośliźnie i złamie nogę – uznał Sąd Okręgowy w Sieradzu.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło zimą. Kobieta jechała wiejską drogą do pracy. Gdy wjechała na wzniesienie, zakopała się w śniegu, z którego nie mogła już się wydostać. Wysiadając z auta, pośliznęła się i upadła, łamiąc nogę. Znajomi odwieźli ją do szpitala, przez pewien czas nie mogła chodzić do pracy. Ostatecznie zdecydowała się pozwać zarówno gminę, jak i firmę, która na jej zlecenie zajmowała się odśnieżaniem. Żądała od nich solidarnie 80 tys. zł.

Na podstawie zeznań znajomych kobiety, którzy przyjechali zawieźć ją do szpitala i odholować samochód, sąd ustalił, że droga nie była odśnieżona ani posypana. To zresztą nie budziło sporu. Sporne natomiast było, czy gmina mogła być pozwana za wypadek. Zdaniem sądu jej odpowiedzialność została wyłączona poprzez zawarcie umowy z wyłonioną w przetargu firmą, której zlecono odśnieżanie gminnych ulic.

Co do zasady utrzymanie w należytym stanie dróg gminnych jest zadaniem gminy. Jednak zlecając odśnieżanie profesjonalnej firmie, która zawodowo trudni się wykonywaniem takich czynności, gmina jednocześnie przestała być odpowiedzialna za ewentualne szkody wynikające z niewykonania tego zadania. Wynika to wprost z art. 429 kodeksu cywilnego.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane