statystyki

Resort nie planuje wysyłać sędziów SN na spoczynek

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.06.2016, 07:41; Aktualizacja: 21.06.2016, 09:30
TSUE wytknął również węgierskiemu ustawodawcy niekonsekwencję, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące wieku emerytalnego

TSUE wytknął również węgierskiemu ustawodawcy niekonsekwencję, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące wieku emerytalnegoźródło: ShutterStock

Nie toczą się żadne prace legislacyjne zmierzające do radykalnego obniżenia wieku, w którym sędziowie Sądu Najwyższvego muszą przechodzić w stan spoczynku – zapewnia Milena Domachowska, główny specjalista z wydziału komunikacji społecznej i promocji MS.

W środowisku sędziowskim pojawiły się spekulacje – potwierdzane przez niektóre media – że resort sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy, którego celem byłoby zmuszenie sędziów SN kończących 65. rok życia do przejścia w stan spoczynku. Byłaby to radykalna zmiana, gdyż obecnie wiek ten wynosi 70 lat, z możliwością przedłużenia aktywności zawodowej do 72 lat. Na skutek takiego zabiegu legislacyjnego część kadry sędziowskiej musiałaby odejść, co miałoby umożliwić obecnym rządzącym obsadzenie SN swoimi ludźmi.

Jak się jednak okazuje, w MS nie toczą się żadne tego typu prace legislacyjne. Choć nie można oczywiście wykluczyć, że nad takim projektem pracują posłowie czy senatorowie. Byłoby to jednak ryzykowne: podobny zabieg legislacyjny został już skrytykowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chodzi o wyrok z 6 listopada 2012 r., w którym europejscy sędziowie ocenili wprowadzoną przez węgierski parlament zmianę w przepisach regulujących zasady pełnienia służby przez tamtejszych sędziów, prokuratorów i notariuszy (sygn. akt C-286/12).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane