statystyki

Resort nie planuje wysyłać sędziów SN na spoczynek

autor: Małgorzata Kryszkiewicz21.06.2016, 07:41; Aktualizacja: 21.06.2016, 09:30
TSUE wytknął również węgierskiemu ustawodawcy niekonsekwencję, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące wieku emerytalnego

TSUE wytknął również węgierskiemu ustawodawcy niekonsekwencję, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące wieku emerytalnegoźródło: ShutterStock

Nie toczą się żadne prace legislacyjne zmierzające do radykalnego obniżenia wieku, w którym sędziowie Sądu Najwyższvego muszą przechodzić w stan spoczynku – zapewnia Milena Domachowska, główny specjalista z wydziału komunikacji społecznej i promocji MS.

W środowisku sędziowskim pojawiły się spekulacje – potwierdzane przez niektóre media – że resort sprawiedliwości pracuje nad projektem ustawy, którego celem byłoby zmuszenie sędziów SN kończących 65. rok życia do przejścia w stan spoczynku. Byłaby to radykalna zmiana, gdyż obecnie wiek ten wynosi 70 lat, z możliwością przedłużenia aktywności zawodowej do 72 lat. Na skutek takiego zabiegu legislacyjnego część kadry sędziowskiej musiałaby odejść, co miałoby umożliwić obecnym rządzącym obsadzenie SN swoimi ludźmi.

Jak się jednak okazuje, w MS nie toczą się żadne tego typu prace legislacyjne. Choć nie można oczywiście wykluczyć, że nad takim projektem pracują posłowie czy senatorowie. Byłoby to jednak ryzykowne: podobny zabieg legislacyjny został już skrytykowany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chodzi o wyrok z 6 listopada 2012 r., w którym europejscy sędziowie ocenili wprowadzoną przez węgierski parlament zmianę w przepisach regulujących zasady pełnienia służby przez tamtejszych sędziów, prokuratorów i notariuszy (sygn. akt C-286/12).


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane