statystyki

Notariusz nie jest od pilnowania legalności uchwał

autor: Arkadiusz Szkurłat14.06.2016, 07:20; Aktualizacja: 14.06.2016, 07:48
Skoro protokół podpisuje przewodniczący, to jest on również jedyną osobą, której tożsamość notariusz musi stwierdzić

Skoro protokół podpisuje przewodniczący, to jest on również jedyną osobą, której tożsamość notariusz musi stwierdzićźródło: ShutterStock

W DGP z 24 maja 2016 r. opublikowany został artykuł pt. „Czynności notarialne nie mogą wprowadzać w błąd”. Autorzy poruszyli w nim kwestię nieprawidłowego sporządzania przez notariuszy protokołów walnych zgromadzeń spółek. Artykuł nie do końca jednak trafnie opisuje rolę rejenta na zgromadzeniu i wydaje się konieczne przedstawienie tego z punktu widzenia samego notariusza, oczywiście w oparciu o przepisy prawa.

Podstawowym przepisem, od którego należy rozpocząć dyskusję, jest art. 104 par. 2 prawa o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164). Mówi on, że jeżeli statut osoby prawnej lub przepis szczególny nie stanowią inaczej, protokół podpisują przewodniczący zgromadzenia i notariusz. Zatem analiza statutu czy umowy spółki w tym zakresie jest elementarnym obowiązkiem notariusza w celu ustalenia, kto ma podpisać protokół. Obecnie jednak w zasadzie nie spotyka się statutów czy umów, które w tej kwestii zawierają jakiekolwiek postanowienia, stąd konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustaw regulujących funkcjonowanie danej osoby prawnej. W przypadku spółki akcyjnej jest to przywołany przez autorów publikacji art. 421 kodeksu spółek handlowych. Pomimo jednak, że w sposób szczegółowy wymienia on elementy, które powinien zawierać protokół, to nie zawiera żadnej normy regulującej kwestię podpisów na protokole. Stąd podpisy pod takim dokumentem składają jedynie przewodniczący oraz notariusz.

W artykule zaprezentowano stanowczy pogląd, jakoby notariusz miał weryfikować tożsamość osób biorących udział w zgromadzeniu, a także zdolność zgromadzenia do podejmowania uchwał. Poglądy te pojawiły się przed wielu laty, ale obecnie nie są podzielane przez większość doktryny ani nie znajdują żadnego uzasadnienia prawnego. Rola notariusza w trakcie obrad walnego zgromadzenia ma rzeczywiście bardzo doniosły charakter i nie sprowadza się tylko do roli protokolanta. Notariusz w swojej funkcji jest całkowicie niezależny od przewodniczącego zgromadzenia i jego uczestników, co odróżnia go od zwykłego protokolanta, a celem wymogu notarialnego protokołowania obrad jest zapewnienie pewności co do ich przebiegu. Zadaniem notariusza nie jest jednak zapewnienie zgodności obrad czy też uchwał z prawem. W tym celu spółka musi skorzystać ze swojej obsługi prawnej. Rejent nie może zatem wtrącać się i radzić czy też wyjaśniać zagadnienia prawne, nawet jeśli zauważy, że podejmowana uchwała narusza prawo lub jest procedowana w sposób nieprawidłowy. Nie można takiego obowiązku wywieść z przepisów prawa o notariacie.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane