statystyki

Fronczek: Ustawa dla komorników nie rozwiąże problemów, a może stworzyć nowe

autor: Piotr Szymaniak16.06.2016, 07:17; Aktualizacja: 16.06.2016, 08:35
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

- Decyzja o rozpoczęciu prac nad nową ustawą została ogłoszona głównie w kontekście rozprawiania się z nadużyciami, a nie stworzenia dobrego aktu prawnego. Język, jakim opisano propozycje zmian, jest żenujący - mówi w wywiadzie dla DGP Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Tegoroczna konferencja naukowo-szkoleniowa komorników poświęcona była zmianom w postępowaniu egzekucyjnym, które zaczną obowiązywać od 8 września. Przysłuchując się dyskusjom, można odnieść wrażenie, że częściowa elektronizacja postępowania może się przyczynić do przyspieszenia czy ułatwienia egzekucji, jednak chyba nie w takim stopniu, jak by sobie życzyli wierzyciele i komornicy.

Oczekiwania są duże. Jest potrzeba wprowadzenia możliwości składania wniosków drogą elektroniczną, na podstawie tytułu wykonawczego wydanego w drodze elektronicznej i dalszej komunikacji ze stronami postępowania tą drogą. Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadza takie możliwości. Ale nie ma róży bez kolców. Ministerstwo Sprawiedliwości ma trzy lata na wdrożenie tych rozwiązań. Nadal nie wiemy, kto ma przygotować system do obsługi elektronicznego postępowania egzekucyjnego. Zakładamy, że zobowiązane do tego jest Ministerstwo Sprawiedliwości, ale z doświadczenia wiemy, że będą to bardzo niedoskonałe rozwiązania. Można to stwierdzić na przykładzie systemu obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze w zakresie postępowania egzekucyjnego. Ministerstwu Sprawiedliwości zwyczajnie nie zależy na tym, żeby ten system dopasować do oczekiwań wierzycieli i komorników. To samo może dotyczyć elektronicznego postępowania egzekucyjnego. Komornicy już dziś są gotowi pod względem technologicznym na te rozwiązania. Mogę wprost powiedzieć, że jesteśmy zażenowani podejściem do kwestii informatyzacji postępowania egzekucyjnego. Państwo zwyczajnie nie nadąża za potrzebami i możliwościami w tym zakresie.

W ogłoszonym projekcie nowej ustawy o komornikach sądowych przewidziano poważne ograniczenie samodzielnego wykonywania czynności przez asesorów komorniczych. Wśród komorników już słychać głosy, że efektem może być obniżenie ich wynagrodzenia lub zwolnienia. Czy taki scenariusz jest możliwy?


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Gosc(2016-06-17 11:14) Zgłoś naruszenie 20

  Za długi trzeba płacić. Polscy rodzice uczą natomiast swoje dzieci jak os, unikać państwo

  Odpowiedz
 • MISIEK 897(2016-06-20 14:17) Zgłoś naruszenie 10

  Jako podatnik sprzeciwiam się rozdawaniu moich ciężko zarobionych pieniędzy na rzecz cudzych dzieci. Nie zależy mi na tym żeby ktoś miał robić na moją emeryturę, tylko zostawcie w spokoju moje pieniądze. A ty mamusiu jeśli masz ciut więcej pieniędzy bo oszczĘdzasz w związku z programem 500 plus chociażby te 500 złotych oddaj swoim wierzycielom bo co Ci wierzyciele zawinili że nie chce ci się robić na własne dzieci i nie możesz im oddać kasy z której utrzymują swoje dzieci, a przez ciebie inni muszą ci dawać kasę. Trzeba jakiś protest zorganizować...ja chcę kasę przeznaczyć na swój rozwój, na moje przyjemności a nie na chów dalszej patologii na którą znów będę musiał w przyszłości płaCIĆ ZE SWOJEJ EMERYTURY

  Odpowiedz
 • Monisia(2016-06-16 11:33) Zgłoś naruszenie 131

  Myślałam, że śnię, gdy się dowiedziałam, że tak niechętni i opieszali komornicy w ściąganiu alimentów dla dzieci, których nie można się doczekać, odsyłający po nie do funduszu alimentacyjnego, tak ochoczo rzucili się na pieniądze z programu 500+ nie po to by rodzice mieli te pieniądze dla swoich dzieci. Czym im zawinili polskie dzieci ?

  Odpowiedz
 • Bozena58(2016-06-16 18:04) Zgłoś naruszenie 06

  Wiesz..nie o to chodzi,ze w czyms im zawinily,tylko to sa pieniadze od ktorych im ucieka zarobek! Ot i cala tajemnica!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane