statystyki

Można się bronić przed nieuzasadnioną egzekucją

autor: Renata Majek10.05.2016, 20:00
prawo

Zwracanie się do komornika z prośbą o niezabieranie lub o zwrot już zajętych rzeczy raczej nie przyniesie oczekiwanego rezultatuźródło: ShutterStock

Wynajmuję mieszkanie i nastraszono mnie, że jego właścicielowi grozi komornik, a w związku z tym i ja mogę mieć kłopoty – pisze pan Adam. – Czy rzeczywiście jest możliwe, że zająłby moje rzeczy? A jeśli tak, to czy mogę się jakoś bronić przed niesłuszną egzekucją – martwi się czytelnik.

Zajęcie cudzej rzeczy przez komornika wydaje się niemożliwe, jednak się zdarza. Wystarczy wynajmować mieszkanie od dłużnika, mieszkać razem z nim, zajmować lokal, w którym kiedyś przebywał, albo pożyczać takiej osobie wartościowsze rzeczy.

Gdy przyjdzie komornik, nie pomogą wyjaśnienia, że meble i telewizor nie należą do dłużnika, że mieszkanie jest wynajmowane i że to pomyłka. Komornik w toku czynności ma prawo zająć ruchomości w lokalu, który został przez wierzyciela wskazany jako miejsce zamieszkania dłużnika. Zatem uznaje on, że wszystko, co się w nim znajduje, jest do jego dyspozycji – do zajęcia w toku egzekucji. Nie zajmuje się dochodzeniem, czyja to jest własność.

Zwracanie się do komornika z prośbą o niezabieranie lub o zwrot już zajętych rzeczy raczej nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Ale warto do spisywanego protokołu zajęcia wnieść adnotację, że określony przedmiot nie jest własnością dłużnika.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane