statystyki

Rozszerzona konfiskata. Czy rzeczywiście bezprawna?

autor: Piotr Kruszyński13.06.2016, 07:22; Aktualizacja: 13.06.2016, 09:19
pieniądze

Wbrew zarzutom udowodnienie „stałego związku” może okazać się całkiem prosteźródło: ShutterStock

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło konsultacje projektu zawierającego propozycje daleko idących zmian w zakresie przepadku korzyści pochodzących z przestępstwa. Projekt wzbudził wiele kontrowersji, których znaczna część jest jednak mocno dyskusyjna.

Niektóre sądy i prokuratury zgłaszają zarzuty dotyczące niedopuszczalności przepadku własności przedsiębiorstwa. Tymczasem część poważnych przestępstw gospodarczych i skarbowych – wyłudzenia podatkowe, pranie brudnych pieniędzy lub działalność parabankowa – może być popełniana z wykorzystaniem przedsiębiorstw, zarówno prowadzących legalną działalność gospodarczą, jak i utworzonych wyłącznie w zamiarze popełnienia przestępstwa. Łatwość oddzielenia własności takiego podmiotu od własności sprawcy skutecznie uniemożliwia dziś zwalczanie tego typu przestępczości. Ogranicza bowiem represje wyłącznie do osoby sprawcy, co często pozostaje bez wpływu na status i kondycję finansową zaangażowanej firmy. Już choćby z tego względu wprowadzenie tej instytucji co do zasady uznać należy za uzasadnione z punktu widzenia skuteczności prawa karnego.

Osoby trzecie

W odniesieniu do przestępstwa prania pieniędzy wprowadzenie możliwości przepadku narzędzi przestępstwa – ale rozumianych szeroko – należących do osoby innej niż sprawca, jest wręcz zalecane przez międzyrządową Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF-GAFI) oraz zajmujący się tą problematyką komitet ekspertów Rady Europy MONEYVAL. Odnośnie do przepadku mienia należącego do osoby innej niż sprawca czynu, warto również przytoczyć opinię Agencji Praw Podstawowych UE z 4 grudnia 2012 r. Wskazano w niej, że stanowi on usprawiedliwioną ingerencję w prawo własności, pod warunkiem zachowania odpowiednich gwarancji procesowych (w projekcie gwarancją taką będzie klauzula niezachowania ostrożności).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane