statystyki

Urzędnicy Szydło bronią decyzji poprzedniej ekipy

autor: Ewa Ivanova24.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 24.05.2016, 08:11
prawo

Precedensowe postępowanie zainicjował Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy porozumienia Fundament Społeczeństwa Informacyjnegoźródło: ShutterStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał w lutym tego roku, że dwie decyzje Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczące dostępu do informacji publicznej naruszały prawo (sygn. akt II SA/Wa 1354/15).

Chodzi o odmowę ujawnienia danych urzędników – często kluczowych osób w państwie – którzy dostali, jeszcze przed upływem rocznego zakazu, zgodę na pracę w firmach, co do których wcześniej podejmowali decyzje, np. w przetargach, w postępowaniu o udzielenie koncesji czy pozwoleń.

Decyzje podejmowała jeszcze ekipa premier Ewy Kopacz, ale KPRM zdania nie zmienia i po niekorzystnym wyroku wniosła właśnie skargę kasacyjną. Twierdzi w niej, że WSA dokonał błędnej interpretacji przepisów i nieprawidłowo skontrolował rozstrzygnięcia urzędników.

Precedensowe postępowanie zainicjował Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy porozumienia Fundament Społeczeństwa Informacyjnego. We wniosku złożonym w kwietniu ubiegłego roku poprosił KPRM o ujawnienie kopii decyzji wydanych przez specjalną komisję na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy antykorupcyjnej (ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne – t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 216, poz. 1584 ze zm.), w okresie od 2010 r. do złożenia wniosku.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane