statystyki

Ziobro odbierze majątki gangsterom

autor: Ewa Ivanova23.05.2016, 07:17; Aktualizacja: 23.05.2016, 09:45
pieniądze

Sedno projektu dotyczy konfiskaty rozszerzonej, czy też rozszerzonego przepadku mieniaźródło: ShutterStock

To sprawca będzie musiał dowieść, że nie wzbogacił się nielegalnie. Jeżeli mu się nie uda – straci mienie z pięciu lat przed przestępstwem i pięciu lat po nim. Cel długo oczekiwanego projektu dotyczącego konfiskaty rozszerzonej jest jasny: uderzenie w podstawy finansowe przestępczości zorganizowanej. Jak ustalił DGP, przepisy będą pozwalać na przejmowanie mienia gangsterów, często przepisywanego na podstawione osoby i firmy słupy (ułatwia im to m.in. pranie brudnych pieniędzy i wyłudzanie VAT). Organy ścigania nie będą już musiały udowadniać, że dany majątek jest efektem przestępstwa. To sprawcy będą musieli dowieść, że tak nie jest.

– Nie sposób kwestionować tezy, że duże znaczenie dla ograniczenia zjawiska przestępczości ma uczynienie jej nieopłacalną przy wykorzystaniu jak największej liczby instrumentów prawnokarnych – komentuje adwokat, prof. Janusz Raglewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nieczyste korzyści

Nieczyste korzyści

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje, że inne państwa europejskie podobne rozwiązania wprowadziły już dawno. I sugeruje, że u nas mogły zacząć funkcjonować już 10 lat temu. Wówczas bowiem przedstawiono projekt pozwalający stosować konfiskatę w znacznie szerszym zakresie. Wylądował on jednak w koszu. – Pytanie dlaczego? – zastanawiają się urzędnicy resortu. I jako przykład wskazują sprawę mafii pruszkowskiej, w której – pomimo szumnych zapowiedzi – odzyskano zaledwie 300 zł. – To jest kapitulacja. Państwo teoretyczne – przekonują autorzy zmian.

Projekt wprowadza więc domniemanie przestępczego pochodzenia mienia. Dotyczyć ma ono nie tylko korzyści nabytych w efekcie pewnej kategorii przestępstw (szerszej niż obecnie), ale również uzyskanych w ciągu pięciu lat przed jego popełnieniem lub po jego popełnieniu, aż do chwili wydania wyroku. Innymi słowy, w razie skazania np. za przestępstwa, w których górna granica kary to przynajmniej pięć lat więzienia, będzie odbywała się lustracja majątkowa przestępcy (jeżeli jego działania prowadziły lub mogły prowadzić, choćby pośrednio, do osiągnięcia korzyści majątkowej). Obejmie ona również sprawców fałszywych zeznań, którzy osiągnęli w zamian za ich złożenie korzyść majątkową.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • EWA(2016-05-23 17:18) Zgłoś naruszenie 30

    czy pokrzywdzeni najemcy komunalni odzyskaja swoje komunalne mieszkania w ten sposob? bo jesli mozna przywrocic stan prawny nieruchomosci w ten sposob, ze przedawnienie przy pomocy sadow, prokuratury i wydawanych falszywych dokumentow przez urzednikow przywroci najemcom komunalnym ich mieszkania, a wielu gminom po prostu mieszkania komunalne - to brawo Panie Ministrze! oni nie dali wykupic mieszkan za bonifikata - ale nieuprawnionym "oddali niby jako spadkobiercom" udali, ze wyrokow nie bylo!!!!! i orzekli wlasnosc nieuprawnionym i obcym osobom a te wynajmuja na biura! przyklad Mokotow Warszawski! i tylko, ze sitwa usuwa niekorzystne dokumenty i czy da sie je odtworzyc?

    Odpowiedz
  • prawda(2016-05-24 07:21) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieje ze to prawo i ta ustawa bedzie obowiazywac wszystkich Polakow lacznie z politykami ,prokuratorami i sedziami a takrze policjantami,nie zapominajmy ze ludzie sa tylko ludzmi i kazdy popelnia przestepstwa bez wzgledu na wyksztalcenie i status

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane