statystyki

Pierwszy najemca nie odpowiada za to, że kolejny nie chce płacić tyle co poprzednik

autor: Ewa Maria Radlińska27.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 27.05.2016, 08:17
mieszkanie

Sąd okręgowy oddalił powództwo. W jego ocenie umowa najmu była nieważnaźródło: ShutterStock

Po rozwiązaniu umowy najmu właściciel budynku znalazł nowych najemców, ale za niższą stawkę. Spółka będąca pierwotnym lokatorem nie uiści mu jednak rekompensaty z tytułu utraconych przez niego korzyści

TEZA To, że wynajmujący korzysta z uprawnienia do natychmiastowego wypowiedzenia umowy z przyczyn, za które odpowiada najemca, nie powoduje jednak powstania po jego stronie roszczenia odszkodowawczego w postaci uzyskania mniejszego czynszu od kolejnych najemców niż od tego pierwotnego lokatora.

STAN FAKTYCZNY Powodowie M.J., R.W. i B.M. pozwali Polskie Hurtownie S.A., żądając kwoty 85 tys. zł odszkodowania za utracone korzyści w związku z uzyskaniem mniejszego czynszu najmu od nowych lokatorów najmujących ich lokale użytkowe. Powodowie tworzący spółkę cywilną zawarli bowiem z pozwaną spółką jako najemcą, umowę najmu budynku. Miesięczny czynsz wynosił 55 tys. zł. Strony sporządziły aneks do umowy i ustaliły, że umowa będzie trwała do 2013 r. z możliwością jej przedłużenia.

Przy sporządzaniu aneksu Polskie Hurtownie reprezentowali M.J. i B.M. Pozwana wypowiedziała jednak umowę najmu z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Jednocześnie uznała, że doszło do nadpłaty czynszu w związku ze zmniejszeniem się powierzchni budynków objętej najmem. Złożyła więc oświadczenie o potrąceniu nadpłaty z wierzytelnością czynszową. Powodowie wezwali najemcę do zapłaty, a następnie – z uwagi na jej brak – rozwiązali umowę ze skutkiem natychmiastowym. Znaleźli nowych lokatorów, ale już z niższym czynszem.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane