statystyki

Ubezwłasnowolnienie tylko w ostateczności

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz05.05.2016, 09:47; Aktualizacja: 05.05.2016, 09:59
Małgorzata Supera adwokat, Kancelaria Adwokacka M. Supera

Małgorzata Supera adwokat, Kancelaria Adwokacka M. Superaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ojciec pani Anny nie wychodzi z domu. Z powodu choroby psychicznej nie ma świadomego kontaktu z otoczeniem i w konkretnych sytuacjach nie reaguje w sposób właściwy na ewentualne zagrożenia. – Jest w takim stanie, że sam nie może nawet złożyć podpisu ani skutecznie udzielić mi pełnomocnictwa do reprezentowania go. Podjęliśmy decyzję o ubezwłasnowolnieniu. Czy w tej sytuacji jest to możliwe i czy związane z tym formalności trzeba załatwić w sądzie – pyta czytelniczka.

Wszystkich formalności związanych z ubezwłasnowolnieniem całkowitym lub częściowym ojca pani Anny należy dopełnić w sądzie okręgowym. Dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie sąd ustanawia opiekę, a dla ubezwłasnowolnionej częściowo – kuratelę. O ubezwłasnowolnieniu całkowitym sąd orzeknie wówczas, gdy na podstawie dowodów zebranych w sprawie uzna, że osoba, której dotyczy sprawa, nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem na skutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń, zwłaszcza alkoholizmu albo narkomanii. Natomiast o ubezwłasnowolnieniu częściowym orzeknie z tych samych powodów, gdy tej osoby nie trzeba ubezwłasnowolniać całkowicie, ale potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. W razie stwierdzenia innej ułomności, na przykład niedołęstwa wywołanego starością, sąd nie orzeknie nawet tylko o częściowym ubezwłasnowolnieniu. W takim przypadku może jedynie ustanowić kuratora, ale bez wcześniejszego ubezwłasnowolnienia.

Występując o ubezwłasnowolnienie należy w sposób szczegółowy i przekonujący przedstawić motywy przemawiające za celowością wydania przez sąd takiego orzeczenia. Nie wystarczy udowodnić jedynie wystąpienia choroby psychicznej, ponieważ nie każda (np. z powodu nasilenia dolegliwości bądź indywidualnych objawów) powoduje, że chory nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem i potrzebna jest pomoc do prowadzenia jego spraw. Konieczne jest przy tym przedstawienie sytuacji życiowej osoby, której dotyczy postępowanie, np. skąd czerpie środki na utrzymanie, czy pracuje zarobkowo, jak daje sobie radę w zwykłych sprawach życia codziennego i czy ma rodzinę mogącą jej zapewnić pomoc i opiekę. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy np. w orzeczeniu z 3 grudnia 1974 r. w sprawie sygn. akt I CR 580/ 74. Przedstawienie takich dowodów jest istotne, ponieważ pomoże przekonać sąd o tym, jakie ubezwłasnowolnienie powinno zostać w konkretnym przypadku orzeczone: częściowe czy całkowite.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane