statystyki

Rzecznik skarży przepisy o kierowaniu ubezwłasnowolnionych do DPS

autor: Michalina Topolewska09.11.2015, 07:28; Aktualizacja: 09.11.2015, 08:23
Zakwestionowane przez niego przepisy to art. 38 oraz 41 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1375 ze zm.).

Zakwestionowane przez niego przepisy to art. 38 oraz 41 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1375 ze zm.).źródło: ShutterStock

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO), wystąpił z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności z prawem zasad umieszczania w domach pomocy społecznej (DPS) osób ubezwłasnowolnionych.

Zakwestionowane przez niego przepisy to art. 38 oraz 41 ust. 1 ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 231, poz. 1375 ze zm.). Zdaniem rzecznika pierwszy z nich jest niezgodny z konstytucją, gdyż nie przewiduje czynnego udziału osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej w sprawach o uzyskanie przez jej opiekuna zgody sądu na złożenie wniosku o umieszczenie w DPS. To oznacza, że nie może ona np. wyrażać swojej woli lub kwestionować orzeczenia sądu, wyrażającego akceptację co do tego, aby zamieszkała w placówce całodobowej opieki.

RPO podkreśla, że takie uprawnienie na podstawie wspomnianej ustawy przysługuje osobie ubezwłasnowolnionej w przypadku umieszczenia jej w szpitalu psychiatrycznym. Wtedy, o ile jest ona zdolna do wyrażenia zgody, wymagane jest jej uzyskanie.

W opinii rzecznika art. 38 ust. ustawy narusza konstytucyjne zasady godności i wolności osobistej. Podobny zarzut stawia też art. 41 ust. 1. Przepis ten wyłącza osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, które trafiły do DPS za zgodą opiekuna, z grona podmiotów uprawnionych do wystąpienia do sądu o zmianę orzeczenia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy następuje zmiana okoliczności faktycznych, takich jak poprawa stanu zdrowia. W konsekwencji pobyt w takiej placówce może mieć charakter bezterminowy.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane