statystyki

Czy można żądać ubezwłasnowolnienia samego siebie?

autor: Patryk Słowik23.05.2016, 07:17; Aktualizacja: 23.05.2016, 08:52
prawo

Sądy mają wątpliwość, jak interpretować art. 545 par. 1 kodeksu postępowania cywilnegoźródło: ShutterStock

Czy można żądać ubezwłasnowolnienia samego siebie? Taki spór toczył się przed 50 laty w Sądzie Najwyższym. Teraz do niego wraca.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której osoba zaczyna odczuwać skutki posuwającej się choroby psychicznej. Zależy jej, aby dopełnić wszystkich formalności osobiście, zanim będzie potrzebowała pomocy w załatwianiu codziennych spraw. Może chcieć także wpłynąć na wybór opiekuna prawnego, uznając, że za kilka lat nie będzie już w stanie świadomie dbać o własne interesy w sądzie. Takie przypadki wcale nie są rzadkością. Wymiar sprawiedliwości jednak sobie zupełnie z nimi nie radzi.

Sądy mają wątpliwość, jak interpretować art. 545 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem wniosek o ubezwłasnowolnienie mogą zgłosić: małżonek osoby, której dotyczy, krewni w linii prostej oraz rodzeństwo, a także przedstawiciel ustawowy. Z innych przepisów wynika, że z takim wnioskiem wystąpić mogą także prokurator oraz rzecznik praw obywatelskich. W warstwie językowej mamy jasność, wykaz jest enumeratywny, nie budzi wątpliwości gramatycznych. Ale coraz więcej sądów dostrzega, że nonsensem jest to, aby nie można było zgłosić wniosku, w którym zażądamy ubezwłasnowolnienia samych siebie. Wystarczy bowiem spojrzeć do art. 559 par. 3 k.p.c., który został dodany do kodeksu przed kilkoma laty. Stanowi on, że z wnioskiem o uchylenie albo zmianę ubezwłasnowolnienia może wystąpić także ubezwłasnowolniony. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której dana osoba nie może złożyć pierwszego wniosku, ale już po orzeczeniu może podejmować czynności dotyczące zastosowanej instytucji.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane