statystyki

Sąd może orzekać bez udziału stron

autor: Renata Majek26.04.2016, 09:31; Aktualizacja: 26.04.2016, 09:40
Skutek zatarcia skazania jest taki, że wpis o nim usuwa się z KRK, a skazanie uważa się za niebyłe.

Skutek zatarcia skazania jest taki, że wpis o nim usuwa się z KRK, a skazanie uważa się za niebyłe.źródło: ShutterStock

Przez dłuższy czas byłam nękana przez byłego chłopaka. Ponieważ nie dawał mi spokoju, zgłosiłam to policji. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że sprawa trafiła do sądu, ale ja nie biorę w niej udziału. Nie mogłam przejrzeć akt, nie otrzymałam też żadnej informacji o wyroku – pisze pani Paulina. – Ostatecznie dowiedziałam się, że sprawa zakończyła się wyrokiem nakazowym, a po jakiekolwiek informacje mam pójść na policję. Czy tak powinno być – dziwi się czytelniczka.

Wyrok nakazowy wydawany jest na posiedzeniu bez udziału stron, nie są one więc powiadamiane o jego terminie. Zatem pani Paulina – zgodnie z prawem – nie była zawiadomiona o sprawie, a sąd rozstrzygnął ją bez jej udziału. Sąd korzysta z takiego rodzaju rozstrzygnięcia, gdy – na podstawie zebranego w postępowaniu przygotowawczym materiału – uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, a okoliczności czynu i wina oskarżonego nie budzą wątpliwości. Dzieje się tak w sprawach, które nie wymagają przeprowadzania rozprawy, gdy kara wymierzana jest w postaci nagany, grzywny lub ograniczenia wolności. Sąd nie bada sprawy, lecz korzysta z postępowania uproszczonego, wydając jednostronny nakaz. Obwiniony może się z nim zgodzić lub nie, ale wyrok ma taką samą moc jak przeprowadzony na ogólnych zasadach.

Wyrok nakazowy jest stosowany zarówno w sprawach karnych, karnych skarbowych, dotyczących wykroczeń, jak i w sprawach cywilnych.

Często jako działanie prewencyjne stosuje się tzw. środek karny. Może on być użyty obok kary albo zamiast niej. Zadaniem tego rozwiązania jest ograniczenie pewnych praw należnych obwinionemu lub zobowiązać go do określonego działania. Do środków karnych zalicza się m.in. pozbawienie praw publicznych, zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania konkrentego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Należy do nich także zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi, obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu. Ostatnie z wymienionych środków mogą zostać użyte właśnie w przypadku pani Pauliny.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane