statystyki

Dłużnik nie płaci: Zobacz, komu powierzyć odzyskanie pieniędzy

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz12.04.2016, 18:00
Czy odpowiadam za działania windykatora?

Czy odpowiadam za działania windykatora?źródło: ShutterStock

Gdy dłużnik przestał płacić i nie można się z nim skontaktować, to trzeba skompletować dokumenty potwierdzające roszczenie i zadecydować, czy warto wynająć firmę windykacyjną, czy samemu zgłosić się do komornika.

Czy firma windykacyjna wyegzekwuje odsetki

Termin na zwrot należnej mi kwoty wskazany w umowie już dawno upłynął, a osoba, która ją ode mnie pożyczyła, nie odpowiada na telefony i zmieniła adres e-mailowy. Postanowiłam powierzyć prowadzenie windykacji wyspecjalizowanej firmie. Czy mogę się domagać, aby zażądała także odsetek za opóźnienie – pyta pani Marta.

TAK

Wierzyciel ma prawo domagać się od dłużnika odsetek za czas opóźnienia, nawet jeśli nie poniósł z tego tytułu żadnej szkody bądź też gdy na opóźnienie wpłynęły okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności. Nie ma więc znaczenia, jaka była przyczyna opóźnienia i jak długo ono trwało. Skoro pani Marcie przysługują odsetki za zwłokę, to ma prawo zlecić firmie windykacyjnej również wyegzekwowanie ich oprócz należnej kwoty, nawet zanim sama podejmie jakiekolwiek działania w tej sprawie. W umowie zawartej z firmą powinna szczegółowo określić, że zleca wyegzekwowanie nie tylko samej należnej kwoty, ale również odsetek za zwłokę.

Natomiast z tytułu opóźnienia odsetek od zaległych odsetek można się domagać tylko wtedy, gdy przyzna je wierzycielowi sąd bądź gdy już po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy. Dlatego w razie braku takiego porozumienia między dłużnikiem a wierzycielem najpierw trzeba wytoczyć powództwo o odsetki od odsetek, a dopiero po ich zasądzeniu domagać się wypłaty od dłużnika.

Podstawa prawna

Art. 481–482 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane