statystyki

Solidarność dłużników: Zarzut potrącenia nie dla inwestora

autor: Michał Culepa09.03.2016, 07:37; Aktualizacja: 09.03.2016, 11:06
oszczędzanie, pieniądze, monety

Solidarność dłużników – inwestora i głównego wykonawcy – ma służyć ochronie wierzyciela, czyli podwykonawcyźródło: ShutterStock

Przepisy o solidarności dłużników: inwestora i głównego wykonawcy – mają służyć przede wszystkim ochronie podwykonawcy – przypomniał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła ponad 7,7 mln zł, których zażądał od gminy Sz. w województwie lubuskim Stefan B., właściciel firmy budowlanej. Wykonywał on różne prace na zlecenie zakładu budowlanego Z., głównego wykonawcy w ramach kontraktu na rozbudowę gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Firma Stefana B. była podwykonawcą części robót budowlanych, zatrudnionym przez generalnego wykonawcę za zgodą i wiedzą gminy inwestora.

Prace trwały niespełna 2,5 roku, po czym gmina zerwała umowę z zakładem Z. z powodu nieprawidłowości i opóźnień w wykonywaniu zakontraktowanych robót. Jak zwykle w takich wypadkach, nie mogąc doczekać się zapłaty od generalnego wykonawcy, Stefan B. zażądał zapłaty za zrealizowane prace bezpośrednio od gminy inwestora jako dłużnika solidarnego. Pozwala na to art. 6471 par. 5 kodeksu cywilnego. Gmina odmówiła jednak zapłaty, twierdząc, że część prac została wykonana poza kontraktem. Wskazywała też, że generalnemu wykonawcy przysługiwały kary umowne z tytułu opóźnień w wykonywanych robotach. Skoro tak, to generalny wykonawca powinien był wytoczyć powództwo o te kary. Jeżeli jednak tego nie zrobił, to powództwo to przechodzi na inwestora jako dłużnika solidarnego. Dlatego – jak wskazywała pozwana gmina – nie może ona ponosić odpowiedzialności za całość wynagrodzenia podwykonawcy, skoro generalnemu wykonawcy – współdłużnikowi solidarnemu – przysługiwały rozmaite zarzuty przeciw firmie Stefana B.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane