statystyki

Przy ściąganiu długów cel nie może uświęcać środków

autor: Adam Sroga29.03.2016, 17:00
Postępowanie wierzycieli (także tych rzekomych) i firm windykacyjnych przybiera rozmaitą formę.

Postępowanie wierzycieli (także tych rzekomych) i firm windykacyjnych przybiera rozmaitą formę.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo komunikacyjne domagało się ode mnie niesłusznie zapłaty z tytułu umowy, której nie zawarłem. Nękano mnie telefonami o różnych porach, wzywano listownie do zapłaty. Po moich interwencjach zakład zweryfikował sprawę i anulował należności. Poczułem się dręczony i zwykłe anulowanie sprawy to dla mnie za mało. Co mogę zrobić w takiej sytuacji – pyta pan Andrzej.

Sytuacja, w jakiej znalazł się czytelnik, nie jest, niestety, wyjątkowa. Z działaniami wierzycieli na pograniczu nękania i z przekroczeniem uprawnień spotyka się wiele osób. Co gorsza, czynności takie są podejmowane w wielu przypadkach w stosunku do osób, które dłużnikami nie są, a często skutkiem jest naruszenie ich dóbr osobistych.

Jeśli działanie wierzyciela zmierzające do odzyskania długu jest nadmierne, nakierowane na zastraszenie dłużnika, zmierzające do wywołania w nim uzasadnionej obawy o mir domowy, realizowane na zasadzie, według której „cel uświęca środki”, musi być ocenione jako wadliwe (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 10 czerwca 2011 r., VI ACa 84/11). Gdy przyjmuje znamiona nękania, może stanowić naruszenie dóbr osobistych dłużnika.

Postępowanie wierzycieli (także tych rzekomych) i firm windykacyjnych przybiera rozmaitą formę. Przeważnie rozpoczyna się od licznych prób kontaktu telefonicznego, także w godzinach wieczornych i nocnych, słania wezwań i ponagleń do zapłaty. Może też być bardziej wymyślne. Warto wiedzieć, że część z nich może być bezprawna, co rodzi określone uprawnienia po stronie rzekomego dłużnika.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bozena58(2016-03-29 17:47) Zgłoś naruszenie 01

    Rozwiazac to dziadostwo(firemki windykacyjne)!!!!! Od sciagania dlugow sa komornicy a nie jakies szemrane firemki ,majace siedziby na Cyprze!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane