statystyki

Obywatelstwo polskie można stracić tylko na własną prośbę

autor: Małgorzata Raczkowska22.03.2016, 16:00
Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez rodziców rozciąga się na dzieci pozostające pod ich władzą rodzicielską

Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez rodziców rozciąga się na dzieci pozostające pod ich władzą rodzicielskąźródło: ShutterStock

Rozważam przyjęcie austriackiego obywatelstwa – pisze pan Janusz. – Spełniam w zasadzie warunki stawiane przez ten kraj. Niestety, wśród nich jest zrzeczenie się obywatelstwa polskiego. Mam wątpliwości, czy jeśli to zrobię, to decyzja będzie dotyczyć także moich dzieci? Jak wygląda stosowna procedura – pyta czytelnik.

Nasza konstytucja stanowi, że obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego, chyba że sam się go zrzeknie. Przyjęcie obywatelstwa obcego, z punktu widzenia naszych przepisów, nie oznacza więc konieczności rezygnacji z polskiego. Jednak – jak w opisanym przez pana Janusza przypadku – niektóre kraje oczekują, że kandydat na obywatela porzuci swoją poprzednią przynależność państwową.

Zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez rodziców rozciąga się na dzieci pozostające pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli z obywatelstwa zrezygnuje jedno z rodziców, zrzeczenie się obejmie dziecko pozostające pod jego władzą rodzicielską, jeżeli drugiemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska lub drugie z rodziców złoży oświadczenie, że wyraża na to zgodę. Młody człowiek, który ukończył lat 16, straci w takiej sytuacji obywatelstwo polskie, tylko jeśli się na to zgodzi.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane