statystyki

Podopieczny uchroni osobę bez obywatelstwa w UE przed wydaleniem. Nawet gdy był karany

autor: Patryk Słowik08.02.2016, 07:30; Aktualizacja: 10.02.2016, 20:11
imigranci

Chodzi głównie o poszanowanie praw dzieci – obywateli UE.źródło: ShutterStock

Obywatel państwa niebędącego członkiem UE sprawujący wyłączną opiekę nad dzieckiem, które ma obywatelstwo unijne, nie powinien być wydalony z Europy. I to nawet w sytuacji gdy był karany.

Takie wnioski można wyciągnąć z ostatniej opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE prof. Macieja Szpunara. Sędziowie będą musieli ocenić, czy ważniejsza jest swoboda państwa do pozbywania się ze swojego terytorium przestępców, czy też prawo małoletniego obywatela do przebywania na terenie Unii. W praktyce wydalenie jedynego opiekuna przełożyłoby się również na odesłanie dziecka. Do tego zaś nie ma podstaw traktatowych.

Karani rodzice

Traktat o funkcjonowaniu UE nie pozostawia wątpliwości: każda osoba mająca obywatelstwo państwa członkowskiego jest obywatelem Unii i ma prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich. To uprawnienie jednak w niektórych sytuacjach może być problematyczne. I tak właśnie się stało w dwóch sprawach, które oceniał rzecznik generalny.

Dwoje obywateli państw trzecich – Marokanka i Kolumbijczyk – z powodu karalności zostało zobligowanych do opuszczenia terenu UE. Sęk w tym, że oboje są jedynymi opiekunami dzieci. Mężczyzna jest ojcem syna Hiszpana oraz córki Polki. Marokanka zaś ma syna posiadającego brytyjski paszport. Tego typu sytuacje są możliwe choćby z tego powodu, że drugi z rodziców jest obywatelem państwa członkowskiego UE. Dzieci wtedy unijne obywatelstwo otrzymują, małżonek zaś – niekoniecznie.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ETS, TK - ten sam sort "prawniczej myśli" (2016-02-08 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ETS jest organem prawotwórczym? Nie jest aby sądem? Bo z tego co pamiętam, to sądy nie są władzą ustawodawczą i nie mogą wykraczać poza granice prawa. Co więcej wyrok sądu sprzeczny z ustawą lub rozporządzeniem, jest w świetle POLSKIEJ KONSTYTUCJI bez znaczenia dla reszty społeczeństwa. Ten wyrok nie ma dla nas znaczenia, bo wyroki sądów nie stanowią w polskim ustroju państwowym - prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane