Polacy obok Rumunów najczęściej otrzymują obywatelstwo innego kraju członkowskiego UE – wynika z danych Eurostatu za 2016 r. Jednocześnie jesteśmy na szarym końcu w przyznawaniu go obcokrajowcom.
Europejski urząd statystyczny odnotował w 2016 r. rekordową liczbę nowych obywateli UE. Obywatelstwo któregoś z krajów członkowskich otrzymało blisko 995 tys. obcokrajowców, co oznacza wzrost o prawie jedną piątą w stosunku do roku poprzedniego.
Statystyka oprócz narodów spoza Wspólnoty obejmuje także obywateli UE otrzymujących obywatelstwo innego kraju członkowskiego. Dzięki temu wiemy, że w 2016 r. – gdy w referendum zapadła decyzja o brexicie – o 165 proc. wzrosła liczba obywateli brytyjskich z unijnymi paszportami. Odnotowano wzrost z 2478 w 2015 r. do 6555 Brytyjczyków naturalizowanych w UE w 2016 r. To największy skok wśród grup narodowościowych i zapewne – jak spekuluje brytyjska prasa – pierwszy efekt spodziewanego za rok wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Osoby brytyjskiego pochodzenia mieszkające w innych krajach członkowskich aplikują o nowe obywatelstwo, bo chcą mieć pewność, że zachowają prawo do pracy i swobodnego podróżowania po Wspólnocie.