statystyki

Temidę czeka e-(r)ewolucja: Od kwietnia w KRS, od września w sądach cywilnych

autor: Piotr Pieńkosz18.03.2016, 07:00; Aktualizacja: 18.03.2016, 09:04
prawo

Już od 1 kwietnia część spółek prawa handlowego będzie mogła aktualizować wybrane wpisy w KRS przy wykorzystaniu internetu.źródło: ShutterStock

W najbliższym czasie obowiązywać zacznie kilka istotnych zmian, które głębiej wprowadzą polskie sądy w świat internetu i ułatwią obywatelom, w tym przedsiębiorcom, kontakt z wymiarem sprawiedliwości. Największa rewolucja dokonana zostanie w wydziałach postępowań cywilnych w sądach powszechnych i wydziałach ksiąg wieczystych. Informatyzacja będzie postępować również w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Już od 1 kwietnia część spółek prawa handlowego będzie mogła aktualizować wybrane wpisy w KRS przy wykorzystaniu internetu. W życie wchodzą przepisy, które miały półtoraroczne vacatio legis (wprowadzone uchwaloną 28 listopada 2014 r. ustawą o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. z 2015 r. poz. 4). Stanowić one będą dalszy ciąg zmian mających ułatwiać życie nowoczesnym przedsiębiorcom. Już za dwa tygodnie drogą elektroniczną będzie można nie tylko zakładać spółki, lecz także dokonać zmiany umowy spółki, a nawet zarejestrować uchwałę o rozwiązaniu takiego podmiotu gospodarczego.

Niestety jest też łyżka dziegciu w beczce miodu – z udogodnienia tego będzie można skorzystać jedynie w przypadku wybranych spółek osobowych: jawnej oraz komandytowej, a także spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Na dodatek udogodnienie dotyczy tylko tych podmiotów, które wcześniej utworzono za pomocą wzorca umowy.

Także od 1 kwietnia w wydziałach ksiąg wieczystych sądów powszechnych planowana jest kolejna istotna zmiana związana z postępem informatycznym. Już za dwa tygodnie wpisy do ksiąg wieczystych trafiać mają do sądów drogą elektroniczną. W ten sam sposób mają być zakładane księgi. Prawo do elektronicznego przesyłania wpisów zyskać mają notariusze, a także komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych. Tę zmianę wprowadzić ma nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 15 stycznia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 218).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane