statystyki

Czas pokaże, czy warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań

autor: Piotr Pieńkosz18.03.2016, 07:40; Aktualizacja: 18.03.2016, 08:58
paragraf prawo

W sytuacji gdy powód wybierze kontakt drogą elektroniczną, a pozwany się na to nie zdecyduje – to sąd będzie musiał sporządzić odpis pozwu dla pozwanego, by mu go doręczyć w formie tradycyjnej jako wydruk pozwu z systemu teleinformatycznego wraz z załącznikamiźródło: ShutterStock

- W przypadku wyboru elektronicznej formy wnoszenia pism procesowych w postępowaniu ogólnym nie wpłynie to w żaden sposób na obniżenie kosztów postępowania ponoszonych przez strony; oczywiście z wyjątkiem kosztów biurowych, które ponosi się, gdy trzeba prowadzić korespondencję z sądem drogą tradycyjną. W przypadku zaś wyboru przez powoda formy elektronicznej postępowania, a pozostania przez pozwanego przy formie tradycyjnej, zwiększą się koszty obsługi tego postępowania po stronie sądów - mówi Przemysław Barchan adwokat w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz.

Przed nami technologiczna rewolucja w postępowaniach cywilnych. Zmierzamy w dobrym kierunku?

Skutki nowelizacji przepisów postępowania cywilnego w zakresie informatyzacji tego postępowania, w tym wprowadzenie doręczeń pism procesowych za pośrednictwem systemu informatycznego, stanowią obecnie niewiadomą. Tym bardziej że w okresie do 8 września 2019 r. dokonanie wyboru formy wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie dopuszczalne, jeżeli ze względów technicznych, leżących pod stronie danego sądu, jest to możliwe.

Z jednej strony wspomniany system może znacznie przyspieszyć wymianę pism między stronami a sądem, ponieważ pozwala na uniknięcie pośrednictwa operatora pocztowego, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko zaginięcia pisma procesowego.

A z drugiej strony...


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane