statystyki

Remont mieszkania: Jak zabezpieczyć swoje interesy?

autor: Maria Kuźniar07.03.2016, 17:00
W kontrakcie powinny się znaleźć informacje, jakie dokładnie prace ma wykonać ekipa, zasadnicze wynagrodzenie, termin, w jakim mieszkanie ma być gotowe do użytku.

W kontrakcie powinny się znaleźć informacje, jakie dokładnie prace ma wykonać ekipa, zasadnicze wynagrodzenie, termin, w jakim mieszkanie ma być gotowe do użytku.źródło: ShutterStock

Pani Anna z mężem planują niewielki remont mieszkania. – Znajomi polecili sprawdzoną ekipę i zastanawiam się, czy podpisywać z nimi umowę, czy wystarczy ustna. Usłyszeliśmy, że jeśli umowa będzie pisemna, to musimy się liczyć z wyższymi kosztami. Czy dać sobie spokój ze spisywaniem umowy, skoro podobno ustna daje takie same prawa w razie ewentualnego sporu z wykonawcą – pisze czytelniczka.

Umowa na prace budowlane, remonty, powinna być co do zasady zawarta na piśmie. Nie oznacza to jednak, że jeśli jej zabraknie, to umowa ustna nie będzie miała znaczenia przy ewentualnym sporze. Warto jednak pamiętać, że taki kontrakt łatwiej jest podważyć, ale przede wszystkim – trudniej dowieść, że rzeczywiście miał miejsce. To istotne przy ubieganiu się o odszkodowanie za niedociągnięcia od wykonawcy lub w sporze o wysokość wynagrodzenia. Dowody można co prawda uzyskać stosunkowo łatwo – mogą być to wszelkie dokumenty – faktury, wykazy robót, pomocne mogą być również zeznania świadków. Problemem będzie ustalenie szczegółów tak zawartej umowy, jej zakres czy okres, w którym prace miały się zakończyć. Dlatego choć często się zdarza, że firmy remontowe unikają podpisywania umów, bo ze względu na konieczność zapłaty podatku końcowy koszt będzie wyższy, warto nalegać na ich spisanie.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane