statystyki

Z książeczki mieszkaniowej można sfinansować remont

autor: Jan Ludwikowski02.02.2016, 11:05; Aktualizacja: 12.02.2016, 18:08
Aby uzyskać premię, wcale nie trzeba nabywać prawa do lokalu

Aby uzyskać premię, wcale nie trzeba nabywać prawa do lokaluźródło: ShutterStock

Dziadek zamierza przekazać mi w darowiźnie prawo do lokalu – mówi pani Martyna. – Chciałabym jednak wykorzystać środki gromadzone od 1989 roku na książeczce mieszkaniowej. Dowiedziałam się, że premia dla oszczędzających przysługuje tylko przy kupnie lub zamianie nieruchomości. Czy istnieje inny sposób – pyta.

Do dziś wiele osób nie zdecydowało się jeszcze na likwidację książeczki mieszkaniowej. Z reguły dzieje się tak dlatego, że wypłata środków jest opłacalna tylko w przypadku powstania prawa do premii gwarancyjnej. Ma ona zrównoważyć straty powstałe w latach o wysokich wskaźnikach inflacji. Aby liczyć na taką rekompensatę, posiadacz książeczki musi spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim oszczędności należy spożytkować na cele mieszkaniowe. Warto wiedzieć, że aby uzyskać premię, wcale nie trzeba nabywać prawa do lokalu. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że uprzywilejowane są też osoby przeprowadzające remont w swoim domu jednorodzinnym lub mieszkaniu. Premia przysługuje jednak tylko za ściśle określone prace. Osoba dysponująca książeczką powinna przeznaczyć środki na wymianę okien albo zamontowanie nowej instalacji gazowej lub elektrycznej. Wykonanie robót wykończeniowych nie uprawnia zatem do preferencyjnego obliczenia należności!


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane