statystyki

Remont mieszkania: Jakie masz obowiązki?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.03.2016, 17:00
W praktyce zakwalifikowanie prac do odpowiedniej kategorii może się okazać bardzo trudne.

W praktyce zakwalifikowanie prac do odpowiedniej kategorii może się okazać bardzo trudne.źródło: ShutterStock

Zamierzam przeprowadzić dość poważny remont mieszkania. Chcę m.in. wymienić okna oraz wyburzyć kilka ścian – pisze pani Janina i pyta, komu i co powinna zgłosić, zanim firma remontowa rozpocznie prace.

Jeżeli mieszkanie, które ma zostać wyremontowane, wchodzi w skład wspólnoty mieszkaniowej, to w pierwszej kolejności należy zajrzeć do jej regulaminu. Tam bowiem są zapisane obowiązki właścicieli lokali związane z pracami remontowymi. Po drugie należy zapoznać się z przepisami prawa budowlanego, które wskazują, na jakie przeróbki należy mieć odpowiednie pozwolenie.

W przypadku mieszkań wchodzących w skład wspólnot mieszkaniowych obowiązuje ogólna zasada, że prace wykonywane wewnątrz lokalu, nieingerujące w części wspólne budynku nie wymagają ani zgłoszenia, ani zgody zarządu. Wspólnota może jednak – w drodze regulaminu lub uchwał – wprowadzić pewne wyjątki od tej zasady podyktowane np. koniecznością zachowania określonego wyglądu budynku lub ochrony praw innych lokatorów. Tak więc jeżeli planujemy wymianę okien, to powinniśmy sprawdzić, czy nasza wspólnota nie wprowadziła zasad dotyczących np. koloru bądź materiału, z jakiego mają być wykonane.

Jak więc widać, regulaminy poszczególnych wspólnot mieszkaniowych mogą się znacząco od siebie różnić. W jednych będzie zapisany obowiązek zgłoszenia zarządowi planowanego remontu mieszkania, w innych taki nakaz dotyczył będzie tylko wybranych robót, a w jeszcze innych nie będzie o tym ani słowa. Co więcej, niektóre wspólnoty wymagają, aby właściciel uzyskał od zarządu pozwolenie na rozpoczęcie prac.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane