statystyki

W małżeństwie nie wszystko jest wspólne

autor: Małgorzata Raczkowska23.02.2016, 16:00; Aktualizacja: 23.02.2016, 16:59
małżonkowie, młoda para

W chwili zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa, jednak mimo to każdy z nich posiada majątek osobisty, który może ulec powiększeniu również w trakcie trwania małżeństwa.źródło: ShutterStock

Synowa pani Krystyny kupiła działkę budowlaną. Pozostaje ona z mężem we wspólnocie majątkowej, ale akt notarialny kupna-sprzedaży wystawiono tylko na nią. Syn wiedział o zakupie i bardzo się zdziwił, że nie jest współwłaścicielem. – Czy to zgodne z prawem – zastanawia się czytelniczka.

W opisanej sytuacji istotne jest ustalenie, z jakich środków finansowych synowa pani Krystyny dokonała zakupu działki. W chwili zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje ustawowa wspólność majątkowa, jednak mimo to każdy z nich posiada majątek osobisty, który może ulec powiększeniu również w trakcie trwania małżeństwa.

Choć może to wydawać się zaskakujące, ale wynagrodzenie za pracę małżonków i dochody z prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowią ich majątku osobistego, lecz wspólny. Sytuacja nie zmienia się, gdy dochody w małżeństwie osiąga tylko jeden z nich. Ten, który nie ma żadnych przychodów, ma prawo do dysponowania przychodami współmałżonka.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane