statystyki

Kontakty towarzyskie a rozkład pożycia małżeńskiego

autor: Małgorzata Raczkowska26.01.2016, 10:38; Aktualizacja: 26.01.2016, 11:25
Wspólne pożycie rozumiane jest zazwyczaj jako wspólnota duchowa, fizyczna i gospodarcza

Wspólne pożycie rozumiane jest zazwyczaj jako wspólnota duchowa, fizyczna i gospodarczaźródło: ShutterStock

Staramy się o rozwód z powodu rozkładu pożycia małżeńskiego. Mieszkamy osobno, każde z nas znalazło nowych partnerów – opowiada pan Andrzej. – Nie mamy dzieci. Utrzymujemy jednak kontakty. Po pierwsze techniczne – musimy rozdzielić wspólny dorobek. Po drugie przyjacielskie – rozstaliśmy się w zgodzie. Znajomi jednak twierdzą, że fakt, że utrzymujemy stosunki towarzyskie, może być dla sądu przeszkodą w orzeczeniu naszego rozwodu. Czy powinniśmy je zerwać, choćby dla pozoru – zastanawia się czytelnik.

Nasze prawo stanowi, że każdy z małżonków może żądać rozwodu, jeżeli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Niestety, nie zdefiniowano, co to oznacza. Dlatego ocena, że nie ma szans na powrót małżonków do wspólnego pożycia, za każdym razem należy do sędziów i opiera się na ich życiowym doświadczeniu.

Stwierdzenie, że rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały, łatwiejszy jest po upływie dłuższego czasu od rozejścia się małżonków. Czy ten okres jest długi, sąd określa często poprzez porównanie czasu trwania małżeństwa z czasem po jego rozpadzie. Doświadczenie uczy, że im dłużej małżonkowie trwali w związku, tym większa jest nadzieja, że nieporozumienia nie doprowadzą do rozbicia związku.

Wspólne pożycie rozumiane jest zazwyczaj jako wspólnota duchowa, fizyczna i gospodarcza. Wspólnota duchowa może się objawiać choćby utrzymywaniem korespondencji, a tym bardziej – jak to nazywa pan Andrzej – przyjacielskimi stosunkami. Jednak utrzymywanie przyjaznych kontaktów nie przesądza o utrzymaniu więzi duchowej charakterystycznej dla małżeństwa. Zachowanie poprawnych stosunków, utrzymywanie kontaktów w interesie wspólnych dzieci itp. nie musi koniecznie oznaczać, że więź duchowa małżonków została utrzymana.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane