statystyki

Projekt nowej ustawy o RPO ogranicza jego niezależność

autor: Piotr Szymaniak19.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 19.01.2016, 10:46
Bodnar RPO

Doktor Bodnar krytycznie ocenia też przepisy, które dają marszałkowi Senatu możliwość żądania akt postępowania prowadzonego przez sąd albo organ wobec rzecznikaźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

RPO krytycznie ocenia projekt nowelizacji ustawy o rzeczniku praw obywatelskich oraz niektórych innych ustaw, który modyfikuje m.in. zasady uchylania immunitetu i tryb odwołania osób pełniących niektóre funkcje. Chodzi nie tylko o RPO, ale też rzecznika praw dziecka, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a także posłów i senatorów.

Zgodnie z projektem wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej w sprawie o przestępstwo ścigane z urzędu, a także o zgodę na zatrzymanie lub aresztowanie składa się za pośrednictwem ministra sprawiedliwości. Zasada ta ma obejmować wszystkie wymienione powyżej organy, oprócz posłów i senatorów. Adam Bodnar zwraca jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być niezgodne z konstytucją. „Wprowadzenie za pomocą ustawy modyfikacji niniejszej zasady, poprzez wskazanie przedstawiciela władzy wykonawczej (rządowej) jako podmiotu, za pośrednictwem którego wnosi się odpowiedni wniosek (...) należy uznać za wysoce wątpliwe w kontekście gwarantowanej konstytucyjnie niezależności rzecznika, oraz zasady odpowiedzialności rzecznika wyłącznie przed Sejmem” – pisze RPO.

Doktor Bodnar krytycznie ocenia też przepisy, które dają marszałkowi Senatu możliwość żądania akt postępowania prowadzonego przez sąd albo organ wobec rzecznika. Tymczasem zgodnie z art. 156 par. 5 kodeksu postępowania karnego akta mogą być w wyjątkowych przypadkach udostępniane osobom innym niż strony, tylko w wyjątkowych przypadkach i to za zgodą prokuratora. Zdaniem RPO taka propozycja naruszać więc będzie niezawisłość nie tylko jego instytucji, ale także niezależność prokuratury i sądów.

Podobnie ocenia zmianę przepisów dotyczących pociągnięcia RPO do odpowiedzialności karnej. Projekt przewiduje, że w tym celu Sejm musi przyjąć uchwałę bezwzględną większością ustawowej liczby posłów. RPO jest zdania, że z punktu widzenia konstytucyjnie gwarantowanej niezawisłości i niezależności powinna być tu przewidziana większość kwalifikowana.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane