statystyki

Projekt nowej ustawy o RPO ogranicza jego niezależność

autor: Piotr Szymaniak19.01.2016, 07:17; Aktualizacja: 19.01.2016, 10:46
Bodnar RPO

Doktor Bodnar krytycznie ocenia też przepisy, które dają marszałkowi Senatu możliwość żądania akt postępowania prowadzonego przez sąd albo organ wobec rzecznikaźródło: Newspix
autor zdjęcia: KONRAD KOCZYWASFOTONEWS

RPO krytycznie ocenia projekt nowelizacji ustawy o rzeczniku praw obywatelskich oraz niektórych innych ustaw, który modyfikuje m.in. zasady uchylania immunitetu i tryb odwołania osób pełniących niektóre funkcje. Chodzi nie tylko o RPO, ale też rzecznika praw dziecka, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, generalnego inspektora ochrony danych osobowych, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, a także posłów i senatorów.

Zgodnie z projektem wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej w sprawie o przestępstwo ścigane z urzędu, a także o zgodę na zatrzymanie lub aresztowanie składa się za pośrednictwem ministra sprawiedliwości. Zasada ta ma obejmować wszystkie wymienione powyżej organy, oprócz posłów i senatorów. Adam Bodnar zwraca jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być niezgodne z konstytucją. „Wprowadzenie za pomocą ustawy modyfikacji niniejszej zasady, poprzez wskazanie przedstawiciela władzy wykonawczej (rządowej) jako podmiotu, za pośrednictwem którego wnosi się odpowiedni wniosek (...) należy uznać za wysoce wątpliwe w kontekście gwarantowanej konstytucyjnie niezależności rzecznika, oraz zasady odpowiedzialności rzecznika wyłącznie przed Sejmem” – pisze RPO.

Doktor Bodnar krytycznie ocenia też przepisy, które dają marszałkowi Senatu możliwość żądania akt postępowania prowadzonego przez sąd albo organ wobec rzecznika. Tymczasem zgodnie z art. 156 par. 5 kodeksu postępowania karnego akta mogą być w wyjątkowych przypadkach udostępniane osobom innym niż strony, tylko w wyjątkowych przypadkach i to za zgodą prokuratora. Zdaniem RPO taka propozycja naruszać więc będzie niezawisłość nie tylko jego instytucji, ale także niezależność prokuratury i sądów.

Podobnie ocenia zmianę przepisów dotyczących pociągnięcia RPO do odpowiedzialności karnej. Projekt przewiduje, że w tym celu Sejm musi przyjąć uchwałę bezwzględną większością ustawowej liczby posłów. RPO jest zdania, że z punktu widzenia konstytucyjnie gwarantowanej niezawisłości i niezależności powinna być tu przewidziana większość kwalifikowana.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane