statystyki

Safe Harbor nie legalizuje już transferu danych osobowych do USA

autor: Paweł Litwiński16.12.2015, 07:41; Aktualizacja: 16.12.2015, 09:50
internet-wirus

Wyrok w sprawie C-362/14 zapadł w odniesieniu do działalności portalu Facebook i przekazywania przez niego danych osobowych do USAźródło: ShutterStock

Gdy 6 października 2015 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Maxa Schremsa – trybunał stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej odnoszącej się do porozumienia Safe Harbor, które dotyczyło przekazywania danych osobowych do USA – w mediach rozpętała się istna burza.

Dominowało stanowisko, zgodnie z którym wyrok TSUE miał mieć przełomowe znaczenie dla transferów danych osobowych. Tymczasem od wyroku minęły dwa miesiące, a popularne portale społecznościowe i usługi przetwarzania informacji w chmurze świadczone przez podmioty z USA działają nadal. Jak to możliwe?

Wyrok w sprawie C-362/14 zapadł w odniesieniu do działalności portalu Facebook i przekazywania przez niego danych osobowych do USA. Sam w sobie nie zatrzymał jednak działalności Facebooka na rynku europejskim. Jak bowiem można było przeczytać w komunikacie prasowym trybunału: „w następstwie wydania tego wyroku irlandzki organ nadzorczy jest zobowiązany do zbadania skargi M. Schremsa z wszelką wymaganą starannością i (...) wydania decyzji, czy należy zawiesić, na mocy dyrektywy, przekazywanie danych europejskich użytkowników Facebooka do USA”. Piłeczka jest więc po stronie irlandzkiego organu ochrony danych, który postępowania jeszcze nie zakończył i nie wydał decyzji, o której mowa w komunikacie.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane